Kerry ocenil syrský režim za likvidaci chemických zbraní
Ministr obrany Spojených států John Kerry dnes pochválil režim Bašára Asada za rychlé zahájení likvidace chemických zbraní. Experty z Organizace pro zákaz chemických zbraní začali v neděli demontovat zařízení na výrobu těchto bojových látek.
Syrský prezident slíbil, že bude s OSN spolupracovat, v nejnovějším vydání magazínu Der Spiegel ale taky znovu popřel, že by to byla právě jeho armáda, která použila zbraně hromadného ničení.
Dosavadní práce dvacetičlenného týmu expertů z Organizace pro zákaz chemických zbraní jde relativně hladce, inspektoři totiž už v neděli začali s likvidací zařízení na výboru těchto bojových látek a stejně tak i bojových hlavic i samotných bomb. Vše probíhá za dohledu, těchto inspektorů, samotnou likvidaci provádějí Syřané.
Damašek tedy plní, k čemu se zavázal a potvrzuje to právě i prohlášení amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který dosavadní průběh mise označil za dobrý začátek, za který režim v Damašku zaslouží ocenění.
O současné situaci v Sýrii mluvil Robert Mikoláš ze zahraniční redakce Českého rozhlasu
Obě strany, tedy jak Asad, tak i mezinárodní společenství, ale přiznávají, že bude velmi obtížné dodržet termíny, které pro likvidaci chemických zbraní stanovilo mezinárodní společenství, protože Asad nemá pod kontrolou velkou část Sýrie. Problémy se čekají zejména na severu, u Aleppa, které kontrolují povstalci.
Damašek ale věří, že první fázi, tedy zničení továren na výrobu chemických zbraní do 1. listopadu, splní. Otázkou však zůstává, zda budou všechny zbraně, celkem jde asi o tisíc tun, skutečně zlikvidovány do poloviny příštího roku.
„Samotní Syřané jsou za současný vývoj situace vděční, berou jej jako velký krok k míru. Konfliktem jsou hodně unaveni, na mnoha místech Sýrie už doslova nemohou dál a chtějí konec války. A i v samotném Damašku, kde stále dochází k ostřelování hlavně křesťanských částí metropole povstalci. Naposledy při minometném útoku zahynulo osm civilistů,“ upozorňuje Robert Mikoláš ze zahraniční redakce Českého rozhlasu, který situaci sleduje.
Konference v Sýrii? Zřejmě bez opozice
Prezident Asad údajně získává den ode dne větší a větší podporu mezi obyvatelstvem, stále také vydává různá prohlášení - naposledy se dokonce omluvil, respektive přiznal, že jeho vláda udělala chyby během více než dva roky trvající krize. Zároveň ale znovu odmítl odpovědnost za chemický útok z 21. srpna.
Šéf americké diplomacie John Kerry se taky vyslovil pro co nejrychlejší uspořádání konference o Sýrii, nejlépe už v listopadu. Jaké jsou šance, že se jí zúčastní i syrská opozice, se ale teprve ukáže.
Povstalci zatím účast buď vyloučili, to platí hlavně o radikálních islamistech, o skupinách napojených na Al-Kaidu, nebo požadují, aby se jednalo o konci Asadova režimu a vytvoření nové přechodné vlády.
Vyslanec OSN pro Sýrii Brahímí ale vyzývá znesvářené strany, aby usedly za jednací stůl bez stanovení jakýchkoli podmínek. Určitým příslibem může být i skutečnost, že už existují kontakty mezi Asadem a opoziční Syrskou svobodnou armádou.
Prodloužení mandátu
Za zavřenými dveřmi přitom pokračují horečnatá vyjednávání, a to i tajná. A o tom, že se něco děje, svědčí i vysílání saúdské televize Al-Arabía, která před pár dny vysílala novinářskou zprávu o tom, že podle syrské ústavy si může prezident Asad prodloužit za určitých podmínek mandát, který vyprší příští rok.
„Například proto, že v některých zemích nejsou otevřené syrské ambasády a lidé v zahraničí tak nemohou volit, že je v zahraničí hodně syrských uprchlíků a podobně. Přitom právě Saúdská Arábie byla hnacím motorem odporu proti Asadovi a, spolu s Katarem nejvíce financovala povstalce,“ popisuje Robert Mikoláš.