Kvůli vymýcení tuberkulózy krav má být v Anglii zastřeleno až 100 tisíc jezevců

Britská vláda spouští nový program na vymýcení tuberkulózy skotu. Vážná choroba vedla jen v loňském roce k vybití 26 tisíců kusů dobytka. Kabinet na to půjde na to zdánlivou oklikou, v Anglii povolí odstřel až 100 tisíc chráněných jezevců. Právě ti jsou totiž ‘mezihostitelem‘ nebezpečné nemoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezevec lesní

Jezevec lesní | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, BadgerHero

Udělení prvních povolenek na odstřel jezevců vyvolává rozporuplné reakce. Vědecký výzkum odstřelu těchto zvířat a jeho dopadů, který trval 10 let, podle deníku Guardian neprokázal významný přínos k zastavení tuberkulózy dobytka, takzvané bovinní tuberkulózy.

Komentátoři ale upozorňují, že se vláda dostala pod velký tlak farmářské lobby a přes odpor různých sdružení dnes vydá povolenku k odstřelu jezevců v hrabství Gloucestershire. To je místo velmi častého výskytu tuberkulózy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli vymýcení tuberkulózy krav má být v Anglii zastřeleno až 100 tisíc jezevců. Téma pro londýnského zpravodaje ČRo Jiřího Hoška.

Zajímavý argument také nabízí stínová ministryně životního prostředí za labouristy Mary Creaghová. Podle ní povede odstřel krátkodobě k rychlému šíření TBC kvůli migraci zneklidnělé jezevčí populace.

Pochybnosti podle Guardianu zvyšuje i fakt, že vláda odmítla zveřejnit některé dokumenty včetně své komunikace s Národní unií zemědělců.

Co se týče samotného odstřelu, napřed má jít o zkušební etapu, kdy se má v hrabství Gloucestershire a pak i Somerset vyzkoušet, jestli je volný odstřel vůbec efektivní. Dosud se používaly na jezevce pasti v kombinaci s odstřelem.

Nepůjde to asi hladce, protože aktivisté slibují protesty a hlídky v zónách odstřelu. Kromě toho se chystají udělení vládních povolenek napadnout ekologové u soudu. Ve Walesu se jim dařilo a tam se u jezevců nasadí vakcinace.

Povolenky se mají vydávat těm zemědělcům a majitelům pozemků, kteří se zavážou k tomu, že po dobu čtyř let vybijí alespoň 70 procent jezevčí populace na tom kterém území. Britská vláda sama přiznává, že náklady na odstřel jezevců budou vyšší, než kdyby zemědělci neudělali nic a počítali jen ztráty způsobené tuberkulózou skotu.

Nebezpečí tuberkulózy skotu spočívá v tom, že se lidé mohou nakazit, když vypijí syrové mléko od infikované krávy. Pasterizace nebezpečné bakterie zabije. Můžou se nakazit také vdechnutím infekčních kapének.

Odborníci ale zdůrazňují, že bakterie Mycobacterium bovis není hlavním původcem lidské TBC. Postup onemocnění je velmi pomalý, a tak se mohou infikovaným kusem nakazit i další zvířata, i když na TBC ještě není vůbec podezření.

Velká Británie se tuberkulózy skotu stále nemůže zbavit, zatímco v bývalém Československu došlo k úplnému vymýcení této choroby už v roce 1968. Bývá to proces dlouhodobý, který třeba ve Švýcarsku zabral 25 let a v Dánsku dokonce 40 let.


Zvětšit mapu

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme