Lidé z Bnei Menaše se stěhují do Země zaslíbené
Tisíce lidí na východě Indie sní o vystěhování do Izraele, protože objevily své židovské kořeny. Jedná se o Bnei Menaše, jeden z takzvaných deseti ztracených izraelských kmenů. Často velmi dojemné příběhy se ale prolínají s vysokou politikou. Už proto, že Izrael tyto přistěhovalce usazuje i do židovských osad na okupovaných územích.
Šestatřicetiletý rodák z východní Indie Cvi Chaute se právě pomodlil u Zdi nářků. Jak říká, teprve tady našel smysl svého života.
„Naši předkové v Indii vždycky snili o návratu do Země zaslíbené, o modlitbě u téhle zdi. Já jsem přijel se svou ženou a prvním synem před deseti lety. Náš sen se tak stal skutečností,“ řekl.
Reportáž Břetislava Turečka o indických Židech v pořadu Zblízka na Radiožurnálu.mp3
Přestěhování do Izraele už se stalo splněným snem pro statisíce Židů z celého světa. Většinou kvůli tomu museli doložit svůj židovský původ nebo projít složitou konverzí. Komunita Bnei Menaše to ale měla jednodušší. Postaral se o to finančně a organizačně Michael Freund a jeho organizace Šavei Israel.
„V březnu 2005 vrchní sefardský rabín Šlomo Amar uznal lidi z Bnei Menaše za potomky Izraele. Hromadně prošli konverzí, aby se odstranily veškeré pochyby. V uplynulých deseti letech jsme do Izraele přepravili 1700 příslušníků Bnei Menaše. Dalších 7200 čeká v Indii. Doufám, že brzy dojde k průlomu a že i je budeme moci vrátit domů, do židovského státu,“ řekl Michael Freund.
V Dillí před pár lety převládlo podezření, že izraelští aktivisté účelově obracejí indické občany na židovskou víru. A hrozil vážný spor mezi Indií a Izraelem. V původní vlasti tak uvízli i třeba rodiče Cvi Chauteho.
„Čekají na povolení odletět do Izraele. S boží pomocí a také s pomocí izraelské vlády se to snad podaří a naše rodiny se znovu sjednotí,“ doufá Cvi Chaute.
Problémy jsou ale i v samotném Izraeli, kde úřady masovou imigraci z Indie zastavily. Ne všichni jsou tu přesvědčeni, že Bnei Menaše mají skutečně společné předky se Židy.