Počet obětí po zemětřesení v Maroku vzrostl nad 1300. Odborníci hovoří o nejsilnějších otřesech století

Marocké pohoří Vysoký Atlas zasáhlo v pátek pozdě večer silné zemětřesení, které za sebou podle ministerstva vnitra zanechalo více než 1300 mrtvých. Přes 1800 lidí je zraněných, z toho je aspoň 1200 v kritickém stavu, uvedlo ministerstvo vnitra Maroka. Silné otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly zpanikařené lidi do ulic. Největší škody podle ministerstva nastaly ale mimo města.

Marrakéš (Aktualizováno: 21:41 9. 9. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky po zemětřesení v Maroku

Následky po zemětřesení v Maroku | Zdroj: Reuters

České ministerstvo zahraničních věcí zatím nemá informace o tom, že by při zemětřesení byli zranění čeští občané. V zemi jich skrz cestovatelský systém Drozd registruje 81.

Seismolog: Takto silná zemětřesení v Maroku nejsou obvyklá. Může se stát, že přijde i následný otřes

Číst článek

K zemětřesení došlo v hloubce 18,5 kilometru, zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Marrákeše a 60 kilometrů severovýchodně od města Tarúdant. Nejblíže epicentru se nachází Marrákeš.

Ve staré části města, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, se zřítily některé budovy a místní televize ukazovala snímky spadlého minaretu mešity s troskami ležícími na rozbitých autech. Podle místního úředníka je většina mrtvých lidí v okolních špatně dostupných horských oblastech.

20 sekund otřesů

„Po 23. hodině nás vzbudil otřes. Ihned poté jsme se oblékli, v rychlosti vzali pasy a šli před budovu,“ popsal pro iROZHLAS.cz český turista, který se nachází v přímořském marockém letovisku Agadir. Tomu se největší škody vyhnuly, od epicentra se nachází poměrně daleko. Zpět do hotelu se mohl vrátit zhruba po hodině.

„Země se třásla asi 20 sekund. Dveře se samy otevíraly a zavíraly, když jsem se řítil dolů z druhého patra,“ řekl agentuře Reuters Hamíd Afkir, který pracuje jako učitel v hornaté oblasti západně od epicentra poblíž města Tarúdant. Afkir dodal, že přišly ještě dodatečné otřesy.

Maročané zveřejňují videa, na kterých je vidět, jak se některé budovy proměňují v trosky. Turisté a další lidé natočili videa, na nichž lze pozorovat, jak lidé evakuují restaurace v Marrákeši, zatímco z klubů zní dunivá hudba.

Nabídky pomoci

Muvčí OSN, francouzský prezident Emmanuel Macron, český premiér Petr Fiala a izraelská vláda nabídli, že jsou připraveni Maroku poskytnout podporu.

Na síti X (dříve Twitter) své kondolence vyjádřila řada politiků ze všech koutů Evropy, včetně českého premiéra Fialy, ministra zahraničí Jana Lipavského a šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše.

Mezi prvními, kteří chystají praktickou pomoc, je podle stanice Al-Džazíra Izrael. V Dillí, kde dnes začal summit skupiny vyspělých ekonomik G20, svoji soustrast vyjádřili mimo jiné německý kancléř Olaf Scholz, indický premiér Naréndra Módí nebo předseda Evropské rady Charles Michel.

Pomoc nabídli také čeští hasiči, kteří jsou připraveni okamžitě zareagovat. Uvedli to na síti X (dříve Twitter).

Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo v době úderu předběžnou sílu 6,8 stupně. Marocká Národní seismická monitorovací a výstražná síť naměřila sílu sedm stupňů Richterovy škály.

Rozdíly v počátečních měřeních bývají podle agentury AP běžné. Oba údaje by ale znamenaly nejsilnější zemětřesení v Maroku za poslední roky. Ačkoli jsou zemětřesení v severní Africe poměrně vzácná, v roce 1960 dosáhly otřesy v okolí marockého historického přístavu Agadir síly 5,8 stupně a zapříčinily tisíce obětí.

Podle portugalského Institutu pro moře a atmosféru a alžírské Agentury civilní obrany, která dohlíží na reakci na mimořádné události, bylo zemětřesení cítit až v Portugalsku a v Alžírsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme