Merkelová připustila možnost změny smlouvy o EU
Německo je podle kancléřky Angely Merkelové připraveno na to, že by se mohla kvůli zlepšení ekonomického vládnutí v Evropě změnit smlouva EU. Co konkrétně by se mohlo změnit, ale kancléřka po setkání s Evropskou komisí neuvedla. Merkelová také s předsedou EK José Barrosem budou na listopadové schůzce G20 tlačit na globální zavedení daně z finančních transakcí.
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes bude jednat s šéfy Mezinárodního měnového fondu, Světové banky, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, Evropské centrální banky a dalších institucí o mezinárodním měnovém systému.
O možných změnách ve smlouvě o EU mluvil na Rádiu Česko Petr Havlík z Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářské srovnávání
„Tato jednání mohou pravděpodobně přinést posun k větší akci, k větší integraci v rámci eurozóny. Podle mého názoru si většina odborníků i politiků uvědomuje, že současné hospodářské problémy v Evropě i ve světě se nedají řešit bez více koordinovaných akcí,“ říká Petr Havlík z Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářské srovnávání.
Mezinárodní měnový fond nabízí eurozóně pomoc při řešení dluhové krize. MMF má podle Havlíka velkou váhu už jen proto, že mluví jedním hlasem, na rozdíl od eurozóny, která mluví sedmnácti hlasy. Pokud by MMF skupoval dluhopisy Itálie a Španělska uklidnilo by to podle něj investory.
„V dnešní hospodářské situaci jsou dva problémy. Především je to nedostatek důvěry mezi jednotlivými aktéry na finančním trhu. Banky jsou velmi rozpačité v tom, navzájem si poskytovat úvěry. Druhá věc je ta, že je potřeba napumpovat do světového finančního systému dodatečné peníze a tam by mohl MMF výrazně přispět,“ uvádí Havlík a dodává:
„Myslím si, že změna ve smlouvě o EU půjde směrem k užší integraci a větší kontrole národních hospodářských politik a rozpočtů. Nevylučuji ani to, že se bude nějakým způsobem jednat i o možnosti eventuálního vystoupení z eurozóny, nebo dokonce i z EU, což současná smlouva nepovoluje.“