Merkelovou během návštěvy ukrajinského prezidenta postihl silný třes těla, vysvětlila to dehydratací

Německou kancléřku Angelu Merkelovou v úterý při setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Berlíně postihl silný třes po celém těle. Na tiskové konferenci poté novinářům sdělila, že byla zřejmě dehydrovaná. „Od té doby jsem vypila alespoň tři sklenice vody, nyní je mi již dobře,“ řekla Merkelová, která při schůzce mimo jiné podpořila západní sankce proti Rusku kvůli jeho postoji k ukrajinské krizi.

Video Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Volodymyr Zelenský při jeho návštěvě Berlína.

Angela Merkelová a Volodymyr Zelenský při jeho návštěvě Berlína. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Merkelovou nevolnost postihla v době, kdy před budovou kancléřství Zelenského vítala. Když vojenská kapela začala hrát německou hymnu, kancléřka se začala silně chvět. Třes postihl celé tělo.

Zelenskyj, který stál po boku Merkelové, si podle zveřejněného záznamu zřejmě ničeho nevšiml, kancléřčin stav ale podle všeho vyvolal pozornost lidí, kteří stáli v pozadí. Ze záběrů také média usuzují, že patrný stisk rtů svědčí o tom, že se Merkelová snažila svou malátnost zvládnout.

Kancléřčin stav se podle AP zdál výrazně lepší, když se Zelenským kráčela zpět do svého úřadu. Na tiskové konferenci se již usmívala a novináře ujišťovala, že jí je dobře.

O Merkelové, která v červenci oslaví 65. narozeniny, není známo, že by ji trápily zdravotní problémy. DPA k tomu poznamenala, že třes Merkelovou postihl při obdobné události již dříve. Tehdy to rovněž vysvětlila velkým horkem a nedostatkem vody.

Sankce a plyn

Během jednání se Zelenským kancléřka prohlásila, že západní sankce proti Rusku budou trvat do doby, než bude obnovena územní celistvost Ukrajiny. Na východě země se kyjevská vláda potýká s proruskými separatisty a Rusko v roce 2014 anektovalo autonomní poloostrov Krym.

Ruský plynovod Nord Stream 2 se bude stavět dál. EU schválila kompromis energetické legislativy

Číst článek

„Dokud nebude v této oblasti pokrok, (protiruské) sankce nemohou být odvolány. Sankce související s Krymem mohou být zrušeny jen tehdy, když se Krym vrátí Ukrajině,“ řekla Merkelová.

Kancléřka se zmínila i o stavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Prohlásila, že ruský prezident Vladimir Putin si je vědom německého požadavku, aby po zprovoznění Nord Streamu 2 nadále proudil ruský plyn do Evropy i přes Ukrajinu.

„Opakovaně jsem ruskému prezidentovi řekla, že pro mě je otázka Ukrajiny jako tranzitní země pro plyn klíčová, velmi, velmi důležitá. A prezident Putin mi vždy zdůrazňoval, že tomu rozumí,“ prohlásila Merkelová.

Zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 totiž může negativně dopadnout především na Ukrajinu, pro kterou jsou poplatky za tranzit plynu významné. Německo se proto snaží zajistit, aby Ukrajina o tranzit zcela nepřišla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme