Putin varoval NATO před přijetím Ukrajiny a Gruzie. Vidí to jako agresivní krok Západu

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek varoval Severoatlantickou alianci před sbližováním s Gruzií a Ukrajinou, které - k velkému rozhořčení Moskvy - projevují přání vstoupit do NATO. Alianci vnímá Moskva jako nepřátelské uskupení a vyjadřuje výhrady proti jejímu dalšímu rozšiřování.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin.

Proti případnému vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO se Putin ohradil a přislíbil, že ruská reakce na přiblížení NATO k ruským hranicím bude „krajně negativní". | Foto: Sergei Bobylev | Zdroj: Reuters

„Budeme reagovat úměrně na podobné agresivní kroky, které představují přímé ohrožení Ruska," prohlásil Putin na poradě s ruskými velvyslanci, svolanými do Moskvy. „Naši kolegové, kteří se snaží situaci zhoršit a usilují o vtažení mimo jiné Ukrajiny a Gruzie na oběžnou dráhu aliance, by měli uvažovat o možných důsledcích takové nezodpovědné politiky," dodal.

Vměšuje se stále Rusko do amerických záležitostí? Bílý dům vyvracel další Trumpovo nedorozumění

Číst článek

„Klíč k zajištění stability tkví zejména v rozšiřování spolupráce a obnovování důvěry, a ne ve vytváření nových základen a vojenské infrastruktury NATO u ruských hranic," apeloval ruský prezident.

‚Krajně negativní‘ reakce

Ukrajina a Gruzie sousedí s Ruskem. Za sovětských a ještě dříve carských dob se oběma zemím vládlo z Moskvy. Putin na poradě podle agentury Reuters také uvedl, že o věci jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v pondělí v Helsinkách.

Server Newsru.com připomněl, že proti případnému vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO se Putin ohradil také v nedávném rozhovoru televizi Fox News v Helsinkách. Přislíbil tehdy, že ruská reakce na přiblížení NATO k ruským hranicím bude „krajně negativní".

Trump: Nechci, aby byl Putin hrozbou pro Evropu. Právě proto máme NATO

Číst článek

V reakci na to generální tajemník aliance Jens Stoltenberg během schůzky s gruzínským premiérem Mamukou Bachtadzem prohlásil, že Rusku nemá právo rozhodovat za jiné země, co mají či nemají udělat. „Pouze 29 zemí - členové NATO a Gruzie jako kandidátská země - mohou rozhodnout, kdy se Gruzie stane členem aliance," řekl.

‚Ukrajina není stát!‘

Server také připomněl, že Putin před deseti lety během jednání za zavřenými dveřmi na summitu NATO v Bukurešti údajně křičel na tehdejšího prezident George Bushe, že „Ukrajina ani není stát!" a dal jednoznačně najevo, že pokud bude sousední země přijata do NATO, přestane jako stát existovat.

Ruští vojáci vstoupili v roce 2008 do dvou odštěpeneckých gruzínských provincií, Abcházie a Jižní Osetie, a v roce 2014 Rusko anektovalo ukrajinský Krym a následně v Donbasu na východě Ukrajiny propuklo povstání proruských separatistů.

Podle aliančních pravidel země, které vedou územní spory, se nemohou připojit k NATO. Putin na poradě velvyslanců ve čtvrtek také varoval, že vidí vážná rizika vyhrocení konfliktu v Donbasu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme