NATO bombardovalo v libyjském Tripolisu vojenské cíle
Šest velkých výbuchů v noci otřáslo libyjskou metropolí. Tripolis bombardovaly letouny Severoatlantické aliance. Podle tamní vlády byly při útoku zraněny čtyři děti, z toho dvě těžce. Muammar Kaddáfí zůstává i nadále záhadným mužem, přestože mu v uplynulých dnech útoky NATO vzaly nejmladšího syna, tři vnoučata a řadu spolupracovníků. Útoky nezasáhly přímo jeho nebo jeho sídlo, střely dopadaly jen do těsné blízkosti.
Byly to nejsilnější útoky za poslední tři týdny. Podle agenturních zpráv se podařily zlikvidovat čtyři budovy tajné služby.
Dopad na celkovou situaci ale útoky nemají. Dál pokračují útoky Kaddáfího jednotek na města, zejména na západě a pobřežním středu a pokračuje i obrana povstalců.
Z Libye se přes moře snaží každý den dostat stovky uprchlíků, ne všichni ale dorazí do bezpečí. Podle mezinárodních pracovníků vysokého komisariátu pro uprchlíky organizace OSN se už utopily stovky lidí při plavbě na přetížených lodích od libyjských břehů směrem k Itálii a Maltě.
Vysoký komisariát pro uprchlíky OSN vyzval evropské země, aby každou loď, která odrazí od libyjského břehu, považovaly za loď v nouzi, která potřebuje pomoc, kterou mají poskytnout. Zároveň komisariát vyzval k příměří tak, aby mohly lidem pomoci mezinárodní síly. A aby také zasáhlo NATO, protože pobřežní hlídky Itálie a Malty si s přílivem uprchlíků samy neporadí.
Podle informací OSN vládní vojáci nutí některé běžence, aby se snažili nelegálně doplout na území Evropské unie. Informace se objevily se zprávou o tom, že se u Tripolisu potopila loď se 600 emigranty na palubě. Na loď, která ale mohla být přetížená, střílely před potopením Kaddáfího jednotky.
„Sám Kaddáfí, který měl velmi dobrý vztah s Itálií, ví, jak je v Itálii utečenecký příliv velmi nepopulární, jak velké obavy z toho tato země má a k jak ostré hádce to vedlo s Francií,“ říká komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Významné poznatky o životě Muammara Kaddáfího může přinést ukrajinská zdravotní sestra Halyna Kolotnycká, která prý byla Kaddáfího důvěrnou přítelkyní a ošetřovatelkou. Nyní zažádala o azyl v Norsku.
„Západní tajné služby mohou zjistit, jaká má Kaddáfí oblíbená místa, když se potřebuje skrývat, jaké má zvyklosti, to vše by hrálo důležitou roli v případě, že by se Západ rozhodl libyjského vůdce zlikvidovat, jako Usámu bin Ládina. Západ ale celou dobu tvrdí, že to nemá v úmyslu,“ dodává Slezák.
Libyjská revoluce začala 17. února. NATO pomohlo odvrátit porážku povstalců. Nebezpečí bylo velmi blízké. NATO ale nefunguje jako jednoduché letecké krytí povstalcům, pouze ochraňuje civilisty, proto není tak razantní, jak by mohlo. Západ se také obává, že bude zavlečen do dlouhé války, která nebude mít rychlý výsledek a bude stejně nepopulární jako v afghánská válka. Stav se podle Milana Slezáka v dohledné době nezmění, bude se protahovat a bude neúnosně dlouhý pro všechny strany i nadále.