Nejvyšší soud USA nezruší texaský zákon zakazující potraty. ‚Útok na ústavní práva žen,‘ namítá Biden
Nejvyšší soud Spojených států odmítl zrušit zákon, kterým stát Texas zakázal potraty od zhruba šestého týdne těhotenství. Americký prezident Joe Biden rozhodnutí soudu označil za „bezprecedentní útok na ústavní práva žen“. Podle agentury Reuters je verdikt velkou ranou pro zastánce práva na potrat.
Zákon, který vstoupil v platnost ve středu, představuje největší omezení práva na předčasné ukončení těhotenství v USA od roku 1973, kdy byly v zemi potraty legalizovány. U nejvyššího soudu napadly zákon organizace hájící práva na potrat a skupiny poskytující zdravotní péči ženám, podle nich norma porušuje ústavní právo na potrat.
‚Trumpovi‘ soudci odmítli zrušit protipotratový zákon v Texasu. Zakazuje je od 6. týdne těhotenství
Číst článek
Devítičlenný soud, v němž mají převahu konzervativci, své rozhodnutí schválil těsným poměrem pěti ku čtyřem hlasům. Podle agentury Reuters se jedná o příklad toho, jaký důsledek mělo pro směřování nejvyšší americké soudní instance jmenování tří konzervativních soudců ve funkčním období republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
Trumpův demokratický nástupce Biden ve čtvrtek řekl, že rozhodnutí nejvyššího soudu je „bezprecedentní útok na ústavní práva žen“. Prezident zdůraznil, že rozhodnutí není konečným slovem k texaskému zákonu, který je podle něj „extrémní“.
Biden řekl, že federální vládě nařídil, aby zjistila, jak by bylo možné „zajistit, aby ženy v Texasu měly přístup k bezpečným a legálním potratům" a jaké právní nástroje jsou k dispozici k ochraně žen a poskytovatelů potratů před dopadem „bizarního schématu externího vynucování“.
Blok protipotratovým nařízením
Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve čtvrtek řekla, že sněmovna bude v nejbližších týdnech debatovat a hlasovat o zákonech, které by jednotlivým státům znemožnily zavádět restriktivní protipotratová nařízení, jako je i to texaské.
Texaský parlament schválil volební restrikce. Kritikům vadí, že ztíží hlasování i zástupcům menšin
Číst článek
Texaský zákon podle ní znamená „katastrofu pro ženy v Texasu, zvláště ženy tmavé pleti a ženy z nízkopříjmových komunit“. Pelosiová řekla, že demokraté sněmovně předloží svůj návrh zákona po parlamentních prázdninách, které končí 20. září.
Texaský zákon zakazuje interrupce od okamžiku těhotenství, kdy lze u plodu detekovat srdeční tep, tedy přibližně šest týdnů po početí. Podle zastánců práva na potrat se 85 až 90 procent těchto zákroků v Texasu provádí právě až po šestém týdnu těhotenství. Nový zákon bude pravděpodobně znamenat, že se většina klinik poskytujících tento zákrok ve státě uzavře.
V Česku je interrupce legální do 12. týdne těhotenství, s lékařským doporučením až do 24. týdne a v případě závažných problémů s plodem bez omezení.