Německo hodlá dovézt chybějící pomocníky pro letošní sklizeň z ciziny letadly. Desetitisíce už v dubnu
Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezonní dělníci převážně z východní Evropy, kterým se ale německé hranice jako prevence proti šíření koronaviru uzavřely. Na naléhání zemědělských svazů teď ale berlínská vláda odsouhlasila výjimku pro zhruba 80 tisíc zahraničních dělníků. K práci na poli je do Německa dopraví zvláštní letadla.
Berlín počítá se dvěma kontingenty – 40 tisíc zahraničních dělníků bude potřeba v dubnu a stejný počet pak i v květnu. Přicestují ve skupinách a letecky, aby se nepohybovali desítky hodin napříč Evropou. Německá policie se se zemědělskými svazy dohodne, na jakých letištích si je vyzvednou.
Farmáři chtějí, aby vláda opět otevřela trhy. ‚Vojtěch ani Rážová s námi nemluví,‘ říká jejich organizátor
Číst článek
Bezprostředně po přistání se pracovníci podrobí zdravotní prohlídce, její výsledky pak dostanou místní zdravotnické úřady. Prvních 14 dní budou zahraniční dělníci pracovat odděleně od ostatních a farmy nebudou smět opustit.
Bude to stačit?
Povolené kontingenty zahraničních sezonních dělníků ale podle týdeníku Der Spiegel nebudou stačit na to, aby vzniklou mezeru zaplnily. Německé zemědělství každoročně potřebuje na 300 tisíc sezonních zaměstnanců – ve více než 90 procentech přitom pocházejí ze zahraničí.
Čtvrteční dohodu přivítal i poslanec z vládní strany Křesťanskodemokratická unie (CDU) Mathias Middelberg, který původně prosazoval, aby byli na polní práce nasazeni utečenci. Vládní plán předpokládá, že kromě dvou kontingentů cizinců se podaří ke sklizni získat ještě 10 tisíc domácích pracovních sil – z řad nezaměstnaných, studentů, uchazečů o azyl nebo lidí, kteří kvůli koronavirové krizi pracují v režimu kurzarbeitu.