Nové zemětřesení na jihu Asie zabilo stovky lidí, tsunami nehrozily
Téměř přesně po třech měsících se u indonéské Sumatry znovu silně otřásala země. Zatímco oficiálně zatím bylo potvrzeno 300 obětí, indonéský viceprezident Jusuf Kalla dokonce hovoří až o dvou tisícovkách mrtvých jen na ostrově Nias u Sumatry, který byl nejblíže epicentru. Otřesy tam dosáhly 8,7 stupňů Richterovy škály. Nenaplnily se však obavy z následné vlny tsunami.
Podmořské otřesy měly epicentrum v blízkosti indonéského ostrova Nias nedaleko Sumatry. Nejvíce utrpělo sedmadvacetitisícové hlavní město Gunungsitoli, kde bylo podle viceprezidenta Kally poškozeno 80 procent budov. "Odhaduje se, a je to zatím jen hrubý odhad, že počet mrtvých by se mohl pohybovat mezi jedním a dvěma tisíci," řekl Kalla.
Podle svědků se ve městě rozpoutaly požáry. Situaci zraněných komplikuje skutečnost, že provoz nejdůležitější nemocnice byl ochromen výpadkem proudu. Přerušení dodávek elektřiny ale postihlo i metropoli severní Sumatry Banda Aceh, kde po prosincové přírodní katastrofě žijí stále stovky lidí v uprchlických táborech.
Na 10.000 obyvatel Gunungsitoli uprchlo do výše položených míst v obavách před tsunami. Varování vydané bezprostředně po zemětřesení, jež udeřilo v pondělí v 18:09 SELČ, však již bylo odvoláno. Japonští seizmologové ale upozornili, že Indonésie je nadále ohrožena následnými otřesy půdy o síle kolem osmi stupňů Richterovy škály.
Zemětřesení vyvolalo obrovskou paniku v celé jihovýchodní Asii. Krátce po otřesech se na mnoha místech rozezněly sirény a úřady v Thajsku, na Srí Lance, Indonésii a Indii začaly evakuovat přímořské oblasti. Český zastupitelský úřad v Thajsku kontaktoval prostřednictvím telefonátů a zpráv SMS české občany, o jejichž pobytu v zemi věděl, a varoval je před možným nebezpečím tsunami. Šlo ale jen o jednotlivce, v zemi už hlavní turistická sezona skončila.
Zpravodajka ČTK Dana Kovalová, která je ve srílanském městě Galle, Radiožurnálu řekla, že evakuace proběhla poměrně v klidu, přestože lidé mají ještě v živé paměti následky prosincového zemětřesení, které si v jihovýchodní Asii vyžádalo na 300.000 životů. "Ta hrůza, která se tady stala, je všude kolem vidět. Lidé se strašně rychle vzpamatovali z rány, která je postihla, a začali si znova budovat životy od začátku. A je na nich hrozně vidět, že to, co si za ty tři měsíce vybudovali, by strašně neradi znova ztratili."
"V hotelu byli i čeští hosté, turisté z Brna, šli si sbalit věci a připravili se na evakuaci, která měla být asi šest kilometrů do hor. Přesunula jsem se k české nemocnici, která právě přijala evakuované maminky z porodnice Mahomodara blízko pobřeží. Česká nemocnice funguje naprosto perfektně, od první chvíle všechno šlapalo jako dobře seřízený stroj," popsala situaci v Galle Kovalová.
Už se také naplno rozeběhla pomoc. Jak v televizi CNN uvedl John Budd z Unicef, obyvatelé ostrova nyní potřebují hlavně léčiva, vodu a potraviny, je však těžké je tam dostat. "Hlavní překážkou je problém s dopravou pomoci na Nias. Letiště bylo zasaženo a stejně tak jsou poškozeny i silnice vedoucí z letiště do metropole. Do míst ale míří indonéské vojenské lodi, které by měly vše, co lidé nyní potřebují, na ostrov dopravit."
Pondělní zemětřesení bylo jedno z osmi nejsilnějších zemětřesení za posledních sto let, uvedla americká seizmologická agentura. Odborníci ovšem nejsou schopni vysvětlit, proč se tsunami tentokrát neobjevily. Intenzita zemětřesení byla totiž dostatečně velká na to, aby nebezpečné vlny vytvořila. Experti se neshodují ani na tom, zda jde o další z následných otřesů po smrtícím zemětřesení z 26. prosince, které dosáhlo síly 9,0 stupně Richterovy škály, nebo o samostatný jev.
"Tento otřes vznikl trochu jižněji od toho prosincového otřesu, takže zdá se, že se aktivovala oblast, která byla zatížena při tom prosincovém uvolnění napětí v té oblasti, která praskla dodatečným napětím. A pokud je už oblast pod nějakým napětím, tak stačí jenom malé dodatečné napětí a ta oblast může prasknout. Takže zdá se, že je aktivována ta jižní oblast," řekl Radiožurnálu seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
Skalnatý ostrov Nias leží asi 125 kilometrů západně od pobřeží ostrova Sumatra a je považován za ráj surfařů. Žije zde asi půl milionu lidí. Při prosincovém přírodním neštěstí zde přišlo o život na 340 osob a na 10.000 jich ztratilo domovy.