Opět Löfven. Švédsko si po více než čtyřech měsících zvolilo premiéra, podle opozice slabého
Staronovým švédským premiérem se stal předseda sociálních demokratů Stefan Löfven. Po více než čtyřech měsících od voleb, které skončily vyrovnaným výsledkem, ho ve funkci potvrdil parlament. Nový menšinový kabinet tvořený Švédskou sociálnědemokratickou dělnickou stranou a Stranou zelených bude představen v pondělí, kdy se také Löfven ujme funkce. Jak uvedl list The Local, bude se jednat o jednu z nejslabších vlád v zemi za posledních 70 let.
Löfvenovi se podařilo v uplynulých dnech uzavřít dohodu s několika stranami napříč politickým spektrem, jejichž společným cílem je zabránit protiimigrační straně Švédští demokraté prosazovat svou politiku, napsala agentura Reuters.
Švédské volby skončily nerozhodně. Nacionalisté posílili, získali 18 procent hlasů
Číst článek
Švédští demokraté, mezi jejichž zakládajícími členy byli lidé otevřeně podporující ideologii nacistického Německa, si od minulých voleb výrazně polepšili a v 349členném parlamentu získali 62 míst.
Dosud opoziční Strana středu a rovněž opoziční Liberálové Löfvenovi před hlasováním slíbili, že nebudou bránit jeho plánu na vznik kabinetu sociálních demokratů a zelených. Stejně se nakonec rozhodla i exkomunistická Levicová strana, s jejíž podporou doposud Löfven vládl.
Kandidát na premiéra ve Švédsku potřebuje, aby proti němu nehlasovala většina poslanců, tedy 175 členů zákonodárného sboru. Löfvena dnes podpořilo 115 poslanců, 153 bylo proti a 77 se hlasování zdrželo.
Premiér Stefan Löfven po svém jmenování prohlásil, že jeho vláda bude silná. Je podle něj také dobře, že Švédsko nemá kabinet závislý na protiimigračních a protievropských Švédských demokratech.
Kritika ze strany opozice
Löfvenovu menšinovou vládu podpořily i dvě středopravé strany, které se při hlasování o důvěře zdržely. Právě tuto spolupráci kritizuje nejsilnější opoziční strana. Její předseda Ulf Kristersson očekává, že kabinet bude naopak velmi slabý.
Ve Švédsku se rýsuje pokračování vlády současného premiéra Löfvena, podpoří ji centristé a liberálové
Číst článek
„Dohoda mezi koalicí a dvěma středopravými stranami obsahuje znepokojující prvky pro levé křídlo, zvlášť pak v podobě daňové politiky, která hrozí prohloubením nerovností ve švédské společnosti,“ uvedl podle listu The Local politolog z univerzity v Göteborgu Ulf Bjereld, který je spojen se sociálními demokraty.
Jak připomněla agentura Reuters, bývalý svářeč a odborářský vůdce Löfven byl pro dosažení svého cíle donucen k četným ústupkům, včetně slibu snížení daně z příjmu, deregulace pracovního trhu a nájemného.
Tato opatření převzatá z volebního programu středopravých stran ho pravděpodobně budou stát sympatie mnoha tradičních sociálnědemokratických voličů, podotkla agentura Reuters.
Levicová strana varovala, že je připravena svrhnout novou vládu, pokud bude realizovat navrhovaný plán na omezení pracovních práv a zavedení tržního nájemného.
Politologové ale podotýkají, že strana nemá dostatek poslanců, aby mohla v parlamentu vyvolat hlasování o nedůvěře, takže se de facto jedná o plané výhrůžky.
Těsný výsledek voleb
V parlamentních volbách 9. září zvítězil rozdílem jediného mandátu středolevý blok v čele se sociálními demokraty, kteří spolupracovali s Levicovou stranou a zelenými, nad středopravou aliancí vedenou Umírněnou koaliční stranou.
Švédsko před volbami bojuje s dezinformacemi. ‚Úřady a média musí lži aktivně vyvracet,‘ říká expert
Číst článek
Kromě Umírněné koaliční strany zahrnovala středopravá aliance ještě Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu.
Středolevý blok a středopravá aliance se od zářijového hlasování snažily hledat způsoby, jak vytvořit vládu bez protiimigrační strany Švédští demokraté. Všechny hlavní politické strany před volbami jasně řekly, že se Švédskými demokraty spolupracovat nebudou.
O návrhu, aby Löfven pokračoval ve funkci ministerského předsedy, švédský zákonodárný sbor již jednou dříve hlasoval. V polovině prosince ale tuto možnost poslanci zamítli, stejně jako předtím v listopadu nepodpořili šéfa středopravé Umírněné koaliční strany Ulfa Kristerssona.
V pátek se tedy jednalo o třetí a zároveň předposlední pokus najít premiéra. Předseda parlamentu Andreas Norlén může předložit poslancům k hlasování kandidáta na premiéra celkem čtyřikrát, poté jsou vypsány nové volby.