Palestinci chtějí energetickou nezávislost na Izraeli. Pomoci má Česko
V pondělí se palestinský Betlém ocitl bez elektřiny. Izraelská distribuční firma dodávky bez varování přerušila s tím, že jí palestinská strana neuhradila účty. Podobné problémy zažívá palestinský Západní břeh často. Je totiž stoprocentně závislý na dodávkách drahého proudu z Izraele. Řešení se ale teď začíná rodit i za pomoci České republiky.
„Všechnu elektřinu dovážíme z Izraele a Izrael tak má na trhu monopol. Naší strategií je vytvořit si energetickou nezávislost cestou alternativních, čistých zdrojů. Do roku 2020 tak chceme dosáhnout stoprocentního podílu obnovitelné energie,“ vysvětluje Básil Jásín, ředitel palestinského energetického úřadu.
Palestinské úřady se chystají řešit svou energetickou závislost na Izraeli a české firmy můžou být u toho. Natáčel o tom blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
Zatím největší palestinská solární elektrárna je ve městě Túbás. Vznikla díky české rozvojové pomoci. Výkon má 330 kW, elektřinou zásobuje 30 okolních vesnic.
Palestinské podnebí se ukázalo pro sluneční energii jako neobyčejně vhodné a zdejší úřady mají plán dobře připravený.
„Solární systémy jsme nezačali budovat nijak bezhlavě. Vytvořili jsme nejdřív mapu slunečního záření a také atlas proudění vzduchu a na základě těchto podkladů jsme určili místa, kam je výhodné zařízení instalovat,“ dodává Básil Jásín.
Po prvních zkušenostech se navíc ukazuje, že energie ze solárních panelů je levnější, než z klasických zdrojů z izraelské sítě. Původně rozvojový projekt tak dostává velký komerční potenciál.
.@ZaoralekL navštívil jedinou solární elektrárnu na Západním břehu v Túbásu, která funguje díky rozvojové pomoci ČR. pic.twitter.com/Vxd9YJ9eFZ
— MZV ČR (@mzvcr) 5. dubna 2016
Při úterní návštěvě Túbásu to ocenil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek:
„Ukázalo se, že našli způsob, jak to dobře prodávat. Takže jsou s tím mimořádně spokojení a říkají, že to způsobilo revoluci a mají obrovský zájem v tom pokračovat. Na tomto rozvojovém projektu se ukázalo, jak je to výhodné. Souhlasí i s tím, že bychom hledali způsob, jak od té rozvojové pomoci přejít k normálnímu byznysu.“
Díky rozvojovému projektu v Túbásu si teď palestinské úřady spojují energetiku právě s Českou republikou, což otevírá nové obchodní možnosti.
„Šetří jim to náklady, vykrývá to výpadky energie a zároveň to slouží jako propagace solární elektřiny. Palestinská vláda tu na to konto rozjela projekt solárních panelů na střechy soukromých domů," uvedl šéf českého styčného úřadu v Rámalláhu Radek Rubeš.
Česká diplomacie navíc věří, že právě rozvoj ekonomických aktivit může přispět k řešení blízkovýchodního konfliktu.
„Já tomu věřím. My se tady podílíme na něčem, co by mohlo ukazovat cestu k budoucnosti regionu. Práce a zaměstnání pro mladé, to je alternativa ke sklouzávání do radikalizmu a extremizmu,“ řekl v Túbásu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.