Petrohradské památky ohrožuje kulturní vandalismus, varují odborníci

Mezinárodní odborníci na výroční schůzi v Petrohradě rozhodli, která místa nově patří na Seznam ohrožených památek světového dědictví UNESCO. Jedná se třeba o malijské Timbuktu, panamské pobřeží nebo anglický Liverpool. Ruští odborníci ale varují, že v ohrožení jsou i nejpozoruhodnější místa bývalé carské metropole.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petrohradské bílé noci jsou velkou atrakcí pro turisty

Petrohradské bílé noci jsou velkou atrakcí pro turisty | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Za proslulými památkami přijíždějí do Petrohradu miliony turistů z celého světa. Severní metropole Ruska je domovem víc než 200 muzeí, desítek divadel, galerií, včetně proslulé Ermitáže, ale hlavně architektonických unikátů.

„Petrohrad je součástí světového dědictví UNESCO už více než 20 let. Pro Rusko z toho vyplývá řada závazků, ty úřady ale velmi špatně dodržují,“ varuje historik architektury Alexandr Margolis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová se zajímala o stav petrohradských památek

„V chráněné zóně se například intenzivně staví. Způsob, jakým se to děje, a co za budovy tu vyrůstá, přitom u místních obyvatel budí velké znepokojení,“ jmenuje jeden z hlavních problémů šéf petrohradské pobočky Společnosti pro ochranu historických a kulturních památek.

To, že si přední experti vybrali k varování právě dny, kdy v Petrohradě zasedá Mezinárodní výbor UNESCO pro světové dědictví, přitom není žádná náhoda. U jednacího stolu totiž přijde řada i na to, v jakém stavu jsou zdejší pamětihodnosti.

„Chceme, aby UNESCO vidělo, co se tu děje, a obrátilo se na ruskou vládu a Kreml. Ten totiž může tlačit na místní úřady, které často odmítají naše apely slyšet,“ říká Alexandr Margolis.

Nebouří se poprvé

Respektovaný historik dal společně s dalšími architekty, historiky a zástupci občanských sdružení z Ruska i zahraničí dohromady několikasetstránkovou knihu, která shrnuje hlavní problémy a upozorňuje i na budovy v největším ohrožení.

Jak přitom Alexandr Margolis upozorňuje, petrohradští obyvatelé se ve prospěch svého města neangažují poprvé.

Před čtyřmi lety vyvolala bouři nevole plánovaná stavba věže Ochta Centrum, tedy 400metrového mrakodrapu plynárenské společnosti Gazprom, který zastiňoval historické panorama města.

Úřady projekt zastavily až po protestech veřejnosti i organizace UNESCO a poté, co Světový památkový fond zařadil Petrohrad na seznam stovky nejohroženějších památek světa.

Lenka Kabrhelová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme