Polsko obnoví v době fotbalového Eura kontroly na hranicích

Polsko obnoví v době konání evropského fotbalového šampionátu kontroly na svých hranicích. Podle ministra vnitra Jacka Cichockého budou v období od 4. června do 1. července prohlídky namátkové a lidi by na hraničních přechodech nijak zdržet neměly. Náš severní soused je jinak součástí schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion ve Vratislavi plný fanoušků

Stadion ve Vratislavi plný fanoušků | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Polsko má ale velmi dlouhou východní hranici, na které dohoda z Schengenu neplatí, takže celníků a pohraničníků je pořád dost. Kontroly prováděné během šampionátu budou jak namátkové, tak i mobilní, prováděné pomocí tzv. schengenbusů. Ty jsou vybaveny technikou, díky níž se rychle zjistí, zda kontrolovaná osoba není v Polsku nežádoucí,“ informuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Polsku Joanna Czaplinská.

Češi mají s namátkovými kontrolami zkušenosti z německých nebo rakouských hranic. V Polsku by se měly týkat skupin fanoušků, které už figurují v záznamech jiných zemí. Jsou to osoby, které jezdí na utkání spíš než za fotbalem za účelem nějakých nepokojů,“ upřesňuje Czaplinská.

Minulý měsíc nacvičovala ve městě Zamość elitní jednotka polské policie osvobozování rukojmích při fingovaném útoku teroristů na vlak s fotbalovými fanoušky. Mluvčí policie v Lublinu Janusz Wojtowicz k tomu uvedl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Z důvodu bezpečnosti obnoví Polsko v době konání evropského fotbalového šampionátu kontroly na hranicích, budou namátkové

„Nacvičujeme různé scénáře, protože chceme být na Euro 2012 co nejlépe připraveni. Tahle situace samozřejmě může někomu připadat hodně extrémní a my doufáme, že k ní nedojde, ale chceme se připravit na všechny možnosti. Díky tomu, že program našeho výcviku schválila Evropská unie, můžeme využít expertních znalostí španělských a německých policistů, kteří mají s podobnými operacemi zkušenosti.“

Přípravy Poláků zhodnotil i německý policista Knut Lindenai z Hannoveru.

„Podle mě je velmi prospěšné, že se polská policie připravuje na Euro 2012 tak profesionálně. Je to důležité, protože přítomnost mnoha lidí na jednom místě vytváří příznivou situaci pro teroristy a těžké zločince. Polská policie měla příležitost nám ukázat, že je na fotbalové Euro velmi dobře připravena. Minulý měsíc se ve městě Zamość konalo cvičení protiteroristické jednotky.“

Sem tam se prý objevují indicie, že by se Polsko mohlo stát cílem teroristických útoků, pro které jsou podobně velké akce obrovskou příležitostí.

„Obavy nejsou velké, ale prevence je levnější než pozdější boj s nějakými zavedenými skupinami. Přesný rozpočet bezpečnostních opatření není znám, protože spadá do celkového rozpočtu zabezpečení šampionátu. Ale rozhodně to není malá částka,“ myslí si Czaplinská.

Špatná infrastruktura

Stále se diskutuje o problémech Poláků s přípravou infrastruktury - terčem kritiky se stala především silniční síť. Ne všechno bude do začátku šampionátu dokončeno, třeba dálnice do Varšavy.

„Vyplývá to buď z nedostatku peněz investorů, nebo ze změň investorů a stavitelů – neznámější je v tomto ohledu změna čínského investora, který po několika měsících musel odstoupit. Ukazuje se také, že některé architektonické návrhy nejsou příliš dobré a stavitelé je odmítají realizovat. Paradoxně tak některé silnice a dálnice budou dostavěné až po šampionátu,“ uzavírá Czpalinská.

Ladislav Dvořák, Ondřej Černý, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme