Polsko si zvolí prezidenta. Souboj kandidátů je podle průzkumů vyrovnaný
Polští voliči rozhodují o novém prezidentovi. Bronislaw Komorowski z Občanské platformy hájí úřad před Andrzejem Dudou z konzervativní strany Právo a spravedlnost. Jejich souboj je podle průzkumů velmi vyrovnaný. Volební účast do 17. hodiny přesáhla 40 procent. Hlasování mělo skončit ve 21 hodin, volební místnosti zůstanou ale mimořádně otevřené až do 22:30, protože v jedné z nich zemřela starší žena, a místnost se tak musela na nějakou dobu zavřít.
Andrzej Duda viní prezidenta z podílu na zvyšování daní. Doplácejí na to podle něj hlavně mladé rodiny s dětmi.
Na druhou stranu současný prezident Bronislaw Komorowski je prý zaskočen nenávistí a agresí, kterou kampaň v závěru přinesla.
Dudovi stoupenci volají po změně. Občanská platforma vládne od roku 2007 a Komorowski se stal prezidentem o tři roky později.
V Polsku vrcholí napínavý souboj o prezidentské křeslo. Situaci u jedné z volebních místností sleduje varšavský zpravodaj Vít Pohanka
Polsko podle makroekonomických ukazatelů prosperuje a rychle se modernizuje. Lidé na venkově a hlavně na východě země to ale na svých příjmech nevidí.
Dva a půl milionu převážně mladých Poláků je za prací v cizině a další zhruba milion říká, že se k tomu chystá.
Donedávna favorizovaný Bronislaw Komorowski po prohraném prvním kole voleb zmobilizoval svou kampaň. Poslední průzkumy ale dávají oběma kandidátům zhruba stejné šance.
Rozhodující slovo může mít neúspěšný kandidát, rockový hudebník Pawel Kukiz. V prvním kole ho volila asi pětina všech voličů. Většinou to byli mladí lidé nespokojení se systémem. Teď bude nejspíš záležet na tom, na čí stranu se tito voliči přikloní.
Aféra na twitteru
Jejich názor může ovlivnit i první polská volební aféra na sociálních sítích. Neznámý člověk se totiž na twitteru vydával za dceru Andrzeje Dudy a jejím jménem uvedl, že když vyhraje Duda volby, zasadí se o to, aby autoři filmu Ida vrátili Oscara, kterého letos dostali.
Právě někteří lidé z okolí Andrzeje Dudy tento snímek kritizovali, protože podle nich údajně není dost vlastenecký. Informace tak působila věrohodně.
V kampani se jí snažili využít lidé kolem prezidenta Komorowského a dobírali si protikandidátův tým. Poté se ale museli omlouvat, když vyšlo najevo, že aféra byla zinscenovaná.