Pomník čs. legionářů v Nových Zámcích na Slovensku se dočkal opravy

Na hřbitově v Nových Zámcích na jižním Slovensku znovu stojí památník československých legionářů. Vedení radnice nedávno nechalo pietní místo vyčistit a hroby obnovilo, zničil se při tom ale původní podstavec. Kvůli celé kauze si na Slovensku stěžovalo i české ministerstvo obrany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřbitov v Nových Zámcích

Hřbitov v Nových Zámcích | Foto: František Daniel

„Uprostřed stál podstavec a na tom byl rakousko-uherský voják, mystická ženská osoba a erb – tři kopce a dvojkříž,“ vzpomíná František Daniel z Nových Zámků. Původní podobu památníku legionářů zná ze starých fotek.

Dnes se v čerstvě zkypřené hlíně rýsují čtvercové obrysy čtyř hrobů. Leží v nich asi 90 československých legionářů, kteří v roce 1919 pomáhali vytlačit z jižního Slovenska jednotky Maďarské republiky rad.

Obnova památníku už prý byla nutně potřeba. „Byly tu velmi poškozené betonové obrubníky,“ připouští pan Daniel.

Město tedy začalo letos na jaře hroby obnovovat. Podle Československé obce legionářské ale postupovalo bez povolení a neuctivě, protože při obnově zmizel podstavec původního pomníku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský zpravodaj Vojtěch Berger zjišťoval, jestli jsou s nápravou spokojeny české úřady

České ministerstvo obrany kvůli kauze dokonce před několika týdny poslalo na Slovensko ostrý protestní dopis. Teď zaznívá z ministerstva opatrný optimismus.

„Došlo k určité nápravě, za což jsme rádi, ale byli bychom ještě radši, kdyby v budoucnosti to pietní místo bylo uvedeno do stavu, v jakém bylo v roce 1936, to znamená i s podstavcem i se sochou,“ říká mluvčí resortu obrany Jan Pejšek.

V novozámeckých hrobech je celkem pohřbeno asi 200 vojáků. Podle pana Daniela to často byli vzájemní nepřátelé. I v tom je zdejší hřbitov unikátní.

Smířlivý tón

„Například v jedničce jsou většinou legionáři, ve dvojce jsou většinou vojáci z první světové války, ve trojce je jakási taková směska a ve čtyřce jsou čistě Němci,“ přibližuje.

Slovenský historik a člen Československé obce legionářské Ferdinand Vrábel považuje celý spor za zbytečný. Nemuselo k němu prý vůbec dojít, kdyby město oznámilo dřív svoje plány na obnovu pomníku. Radnice přitom dlouhá léta nechtěla o opravě hrobů ani slyšet.

Podle Vrábela by se skoro sto let po první světové válce už mělo do kamene vytesat něco smířlivého. „Že se tam postaví pomník všem pochovaným vojákům, obnoví se hrobová místa a tato věc se smířlivě urovná,“ doufá.

Smířlivě vyznívá i nápis na nových pamětních deskách – Padlí v první světové válce. Celý spor tak nejspíš formálně ukončí slavnostní akt přímo na pietním místě na hřbitově, kam chce město koncem června pozvat i několik velvyslanců.


Zvětšit mapu

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme