Povstalci v Pobřeží slonoviny se snaží dobýt Gbagbův bunkr

Na Pobřeží slonoviny se opět bojuje. Povstalci se snaží dobýt bunkr, ve kterém se skrývá dosavadní prezident Laurent Gbagbo. Celou noc se přitom jednalo a vypadalo to, že boje ustanou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Pobřeží slonoviny se opět bojuje

Na Pobřeží slonoviny se opět bojuje | Zdroj: Reuters

Francouzský ministr zahraničí tvrdil, že dosavadní prezident pochopil, že musí odejít. A krize prý skončí během několika málo hodin. Jenže jednání nešla tak hladce jak to politici v Paříži prezentovali.

Laurent Gbagbo byl ochotný přistoupit jen na příměří mezi znesvářenými stranami, aby zajistil bezpečí civilistů. A o odchodu do politického důchodu nebo do exilu nechtěl ani slyšet. Jednání proto zkrachovala a v Abidžanu se opět ozývá střelba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu mluví o aktuální situaci v Pobřeží slonoviny v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Bojuje se o Gbagbovu rezidenci, kde se skrývá v bunkru s rodinou a nejbližšími spolupracovníky. Paříž vyvrací, že by se dnešních bojů účastnila. Na prezidentskou rezidenci tak podle potvrzených zpráv zaútočily povstalecké jednotky.

Alassane Ouattara už vlastně od dopoledne tvrdí, že jeho muži jsou v budově. Jenže se zdá, že mají problém dobýt bunkr, ve kterém se Gbagbo skrývá. Navíc tuto informaci opakuje Ouattara už několik dní, takže vůbec nemusí být pravdivá.

Podle svědků se střílí i z těžkých zbraní. Zatím se útoku účastní jen povstalci. Ale Francie připustila, že může do bojů opět zasáhnout, pokud mírové rozhory nepůjdou podle jejích představ.

Existuje možnost, že vojáci Gbagba zabijí. To si myslí i zastánci dosavadního prezidenta. Ti tvrdí, že útok je dokonce pokusem o atentát. Outtara popírá, že by takový rozkaz vydal. Naopak údajně chce Gbagba zajmout živého a soudit ho.

Tomu víceméně zatím odpovídá ten dlouhý boj, protože dobýt bunkr, tak aby klíčové osoby v něm přežily není nic snadného. Na druhou stranu i když do něj nemůžou naházet pár granátů nebo ho trefit raketou, tak není nic snazšího než Gbagba zastřelit a pak říct, že šlo o nehodu nebo se příliš bránil a vojáci neměli na vybranou.

Nicméně bez kapitulace Gbagby se jeho věrní nemusí vzdát a občanská válka může pokračovat. Takže to určitě není ideální řešení.

Údajné masakry chce prošetřit Mezinárodní trestní soud

Události v Pobřeží slonoviny chce vyšetřit Mezinárodní trestní soud. Z vraždění civilistů jsou podezřelé obě strany konfliktu.

Zatím největší odhalený masakr se připisuje jednotkám mezinárodně uznaného vítěze listopadových prezidentských voleb Alassana Ouattary. Po dobytí města na západě země z rukou vládních jednotek ho měly podle OSN vydrancovat a zabít asi 800 lidí. Ouattara jakoukoliv vinu odmítá.

Pobřeží slonoviny sice nepodepsalo Římský statut, který zřídil mezinárodní trestní soud. Oba kandidáti na prezidenta ale autoritu soudu uznali a střídavě se dovolávají vyšetření zločinů, které přisuzují

Katarína Brezovská, Ondřej Bouda, pir, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme