Pro kapitána potopené lodi Costa Concordia žádají mnozí trosečníci doživotí
Ztroskotaná loď Costa Concordia začíná pomalu rezivět. Už půldruhého roku jí z vody kouká jen několik podlaží. Zato vzpomínky trosečníků jsou stále živé. A mnozí z nich si přejí, aby kapitán lodi Francesco Schettino skončil na dlouhou dobu za mřížemi. Začátek soudu, který rozhodne o vině či nevině kapitána, sleduje v italském Grossetu i zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák.
Proces se koná ve speciálně upraveném sále Teatro Moderno v Grossetu. Účastní se ho více než 60 advokátů – Schettina totiž žaluje nejen prokuratura, ale bylo na něj podáno také přes 200 civilních žalob. Poškozených je více než čtyři tisíce lidí a institucí.
„Na místě před divadlem už rozmísťují televizní štáby kamery. Ten zájem ze strany médií je ohromný,“ popsal před osmou ráno z Itálie Pavel Polák.
Velký zájem o proces mají nejen italská, ale i zahraniční média. Mezi dvaatřiceti oběťmi byli například Američané či Němci.
Proces s kapitánem ztroskotané lodi Costa Concordia v Itálii sleduje zpravodaj ČRo Pavel Polák
Jedna z rodin, která spolu s dalšími třemi tisíci pasažéry prožila dost možná nejhrůznější noc svého života, bydlí v Sasku. Dvě dívky, Frederica a Elionora, sedí na gauči a vzpomínají na rodinnou oslavu na Costě Conordii, kde babička s dědečkem slavili zlatou svatbu.
„Hodně se nám to líbilo, diskotéky, každý den jsme přistáli v jiném městě, paráda,“ říká Elionora, která pochází z italsko-německé rodiny. Idylka skončila večer, v pátek 13. ledna 2012.
„Když jsme ucítili náraz, začalo neustále vypadávat světlo,“ vypráví Frederica, jak seděli u večeře u jednoho stolu. Pak se loď začala naklánět.
„Babička, která je už na vozíku, s ním odjela dolů. Ze stolu padaly sklenice a talíře. Cestou do kabiny jsme šplhaly po schodech, které byly úplně kolmé,“ ukazuje rukou ke stropu Elionora. „Do lodi už teklo, záchody byly zatopené a oni nám stále říkali, že to nic není a že je všechno v pořádku.“
Výletní loď Costa Concordia ztroskotala u toskánského ostrova Giglio v pátek 13. ledna 2012 večer. Na palubě bylo 4232 lidí, z toho přes tisíc členů personálu. Při nehodě zemřelo 32 lidí, 64 se zranilo, dva se dosud nenašli.
Kapitán Francesco Schettino je kvůli tomu obviněn za několikanásobné zabití z nedbalosti, ublížení na zdraví a ztroskotání plavidla, za což mu hrozí až 20 let vězení. Schettino svou vinu popírá.
„Měla jsem strach a brečela jsem,“ říká Frederica. Nevěděla, kde jsou ostatní příbuzní. To už si pasažéři museli navlékat záchrannou vestu.
Elionora na kapitány Costy Concordie nevzpomíná v dobrém. „Všichni kapitáni byli už na ostrově, když jsem já ještě byla na lodi. Oni nám vůbec nepomohli. Pomoc přišla od číšníků, animátorů, pokojských. Houslista, který hrál babičce na oslavě výročí, zemřel. Utopil se.“
„Doufám, že dostane doživotí,“ odpovídá Frederica na otázku, jaký trest by měl soud vyměřit kapitánu Francescu Schettinovi. Rodina Fredericy a Elionory se zachránila celá, babička s dědou sice museli do nemocnice, ale všechno nakonec přestáli v dobrém zdraví.
A kde jsou teď? „Jsou zase na moři, na výletní lodi. Mají to prostě v krvi, jezdí dvakrát do roka,“ říká s úsměvem Elionora. Tentokrát ale s jinou společností.
Loď Costa Concordia ztroskotaná u ostrova Giglio je vidět i na leteckých mapách