Praha, Londýn, Berlín. V ulicích světových metropolí protestovaly tisíce lidí proti rasismu

Tisíce lidí se v sobotu sešly ve velkých evropských městech na demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí. Lidé v Londýně, Manchesteru, Berlíně či Hamburku se sešli, aby uctili památku černocha George Floyda, kterého na konci května při zatýkání v USA udusil bělošský policista. Shromáždění v Paříži úřady sice kvůli koronavirové infekci zakázaly, přesto se v centru metropole demonstranti sešli.

Fotogalerie Londýn/Berlín (Aktualizováno: 21:05 6. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle odhadů několik stovek převážně mladých lidí protestovalo i na Staroměstském náměstí v Praze. Většinou šlo o cizince - mezi demonstranty byla hodně slyšet angličtina a polština. Organizátoři zdůraznili, že nebudou akceptovat žádné násilí a výtržnosti.

Demonstranti v Praze měli roušky s nápisem „I can't breathe“ (nemohu dýchat) nebo transparenty „Bez spravedlnosti není mír“. Na pořádek dohlíželi policisté. Menší rozruch vyvolala pouze zelená dýmovnice uprostřed Staroměstského náměstí.

Protest proti rasismu v Česku se konal u americké ambasády v Praze | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Klekali si na koleno

Česká metropole nebyla jedinou. V Londýně se navzdory deštivému počasí shromáždily na demonstraci proti rasismu tisíce lidí. Na náměstí u Westminsterského paláce, kde sídlí britský parlament, si demonstranti na znamení protestu klekali na koleno. Skandovali rovněž Floydovo jméno.

V centru britské metropole se lidé sešli navzdory výzvě úřadů, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. V Anglii je nyní povoleno scházet se jen ve skupinách do šesti osob a to za předpokladu, že budou lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vzhledem k počtu účastníků protestu na Parlamentním náměstí nebylo rozestupy možné dodržovat, uvedla agentura AP.

Kromě Londýna se tisíce lidí sešly na demonstracích také v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru. V neděli by se měla uskutečnit další demonstrace před londýnským velvyslanectvím USA.

Tiché demonstrace

Pod názvem Silent Demos (Tiché demonstrace) se protesty konaly také v řadě německých měst. Lidé na ně často přicházeli v černém oblečení.

Organizátoři demonstrace na Alexandrově náměstí v Berlíně nahlásili 1500 účastníků, místní policie ale odhadla skutečnou účast na desetinásobek. Policie protestující podle agentury DPA vyzývala, aby dodržovali rozestupy a zaplnili i ulice, které k náměstí vedou.

2:45

Tisíce Američanů vyšly do ulic koronaviru navzdory. ‚Musíme se tomu postavit,‘ říká válečný veterán

Číst článek

V centru Frankfurtu nad Mohanem se shromáždilo 8000 lidí. Podle policie dodržovali hygienická pravidla a měli na obličejích roušky.

Zhruba 14 000 lidí napočítali policisté na demonstraci v Hamburku. Kvůli opatření spojeným s šíření koronaviru přitom byla povolená účast jen 525 lidí. Hamburská radnice před protestem na twitteru napsala, že je na straně demonstrantů. „Rasismus nesmí mít v naší společnosti místo,“ stojí v radničním tweetu.

Největší byla podle policie demonstrace v Mnichově, kde policisté účast odhadli na 25 000 lidí. Radnice přitom povolila demonstraci pod podmínkou, že dorazí jen 200 osob. „Pravidla pro rozestupy se nedodržují,” řekl DPA mluvčí mnichovské policie.

Zákaz v Paříži

V Paříži policie už v pátek zakázala dvě demonstrace, které se měly konat před americkým velvyslanectvím, a v sobotu zakázala i třetí. Za důvod označila nebezpečí šíření koronaviru. Přesto na náměstí Svornosti, v jehož blízkosti sídlí ambasáda USA, přišlo asi tisíc lidí. Protestovali nejen proti smrti George Floyda, ale i Adamy Traorého, který v roce 2016 ve Francii zemřel ve vazbě za ne zcela objasněných okolností.

Demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí přišli lidé také v dalších francouzských městech, mimo jiné v Lyonu, Lille či Rennes.

Před americkým konzulátem několik stovek lidí protestovalo také v Neapoli. Podle agentury AP se ještě dnes demonstrace uskuteční i v dalších italských městech. Zhruba 4000 lidí protestovaly i v rakouském Innsbrucku.

wei, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme