Protesty desetitisíců lidí nepomohly. ‚Ruský zákon‘ o zahraničním vlivu vstoupil v Gruzii v platnost
Předseda gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili v pondělí podepsal kontroverzní zákon o zahraničním vlivu. Informovala o tom agentura TASS, podle které tak zákon, proti němuž v uplynulých týdnech protestovaly desetitisíce lidí, začal platit.
„Dnes jsem podepsal zákon o transparentnosti zahraničního vlivu. Jeho cílem je posílit politický, ekonomický a sociální systém Gruzie proti vměšování zvnějšku,“ oznámil Papuašvili na tiskovém brífinku.
Gruzie na stejné trajektorii jako Janukovyčova Ukrajina před 10 lety?
Číst článek
Právní předpis, který prosadila vláda premiéra Irakliho Garibašviliho, ukládá zpravodajským médiím a nevládním organizacím povinnost registrovat se jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než 20 procent rozpočtu ze zahraničí. Kritici nové normy včetně prezidentky Salome Zurabišviliové se obávají, že zákon je vypracovaný po vzoru Ruska a že omezí svobodu slova a tisku. Spatřují v něm překážku na cestě Gruzie do Evropské unie.
Prezidentka Zurabišviliová zákon v polovině května vetovala, minulý týden ji ale přehlasoval parlament, ve kterém má nadpoloviční většinu vládnoucí strana a navrhovatel zákona Gruzínský sen. Vzhledem k tomu, že prezidentka zákon ve stanovené lhůtě nepodepsala, připadla tato úloha předsedovi parlamentu.
Protesty, které Gruzie v uplynulých týdnech kvůli zákonu o zahraničním vlivu zažívalo, byly jedny z největších od získání nezávislosti v souvislosti s rozpadem Sovětského svazu v roce 1991.