Trump chce kvůli protestům vyslat pořádkové síly do dalších měst. Situace je prý horší než v Afghánistánu
Americký prezident Donald Trump pohrozil, že po Portlandu vyšle federální pořádkové síly i do dalších velkých měst ovládaných demokraty, a to včetně Chicaga, New Yorku či Filadelfie. Informovala o tom agentura AFP. Do Portlandu vyslal šéf Bílého domu bezpečnostní složky kvůli demonstracím proti rasismu a policejní brutalitě. Jejich počínání ve městě na severozápadě USA se ale stalo terčem kritiky.
Podle Trumpa by mohly federální pořádkové síly zamířit do New Yorku, Chicaga, Filadelfie, Detroitu, Baltimoru či Oaklandu. Jejich starostové jsou prý „liberální demokraté“, kteří se bojí „anarchistů“ v ulicích.
Trump rovněž řekl, že pokud by se po listopadových volbách stal prezidentem demokrat Joe Biden, ze země se stane „peklo“.
,Pořád nás vidí jako majetek, jako pracovní sílu.‘ Velká reportáž o pozadí protestů v rozdělené Americe
Číst článek
Trump kvůli demonstracím proti rasismu a policejnímu násilí už začátkem července vyslal bezpečnostní složky spadající pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti do Portlandu ve státě Oregon. A ve městě podle něj odvedly „fantastickou práci za velmi krátkou dobu“.
Úřadující ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf v té souvislosti účastníky demonstrací označil za „anarchisty“ či „násilné masy“.
Podle portlandských politiků z řad demokratů ale přítomnost federálních sil napětí ve městě jen posílila. Kritiku si vysloužili jejich příslušníci i za to, že na demonstracích zasahují ve vojenských úborech a zadržené bez vysvětlení odvádějí do neoznačených vozidel nebo za to, že slzným plynem rozháněli protestující matky v ulicích.
Ke kritice počínání sil ministerstva vnitřní bezpečnosti se přidal v pondělí i republikánský senátor Rand Paul a stát Oregon Trumpa za jeho jednání žaloval.
‚Neposílejte vojáky‘
Trumpovu hrozbu o vyslání sil do dalších měst odsoudila například demokratická guvernérka státu Michigan, ve které leží Detroit.
Demokrati v Senátu USA zablokovali republikánskou verzi policejní reformy. Podle nich je příliš slabá
Číst článek
„Není důvod, aby prezident vysílal federální síly do města, ve kterém lidé pokojně a s respektem požadují reformy,“ nechala se slyšet Gretchen Whitmerová.
O militarizovanou sílu nestojí ani starostka Chicaga Lori Lightfootová. „Jestli nám vážně chcete pomoci, neposílejte vojáky, ale zvládněte pandemii koronaviru, pošlete peníze a zařiďte lepší kontrolu zbraní,“ vzkázala do Bílého domu.
Trump nyní - v souvislosti s demonstracemi - o Chicagu prohlásil, že situace je tam „horší než v Afghánistánu“. Město se přitom už roky potýká s extrémně vysokou mírou kriminality - jen od začátku letošního roku tam bylo zavražděno 406 lidí.
Politici z měst, kam Trump chce vyslat federální pořádkové služby, označují jeho jednání za autoritářské a varují, že prezident tak útočí na samou podstatu americké demokracie.
Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě vypukly ve Spojených státech po květnové smrti černocha George Floyda, který zemřel v Minneapolisu při zatýkání bělošským policistou. V posledních týdnech masivní demonstrace utichly, v některých amerických městech se ale lidé na protestech dál scházejí.