Protesty v Aténách provázely menší incidenty

Život v Řecku dnes komplikuje další generální stávka především státních zaměstnanců, namířená proti vládním úsporným reformám. Po celý den až do půlnoci nebudou jezdit v jihoevropské zemi vlaky ani létat letadla. Zavřené jsou přístavy, školy a nemocnice fungují omezeně. Stávku provázejí odbory svolané protesty proti snižování platů nebo zvyšování daní, kterými chce řecký stát čelit obrovskému zadlužení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtržníci zaútočili na policisty kameny před budovou parlamentu.

Výtržníci zaútočili na policisty kameny před budovou parlamentu. | Zdroj: Reuters

„Samozřejmě došlo k menším incidentům, ale nebylo to nic vážného, protože každou demonstraci tady v Aténách provázejí menší incidenty,“ řekla spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu mluví o generální stávce v Řecku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

V průběhu protestů došlo podle jejích slov k menším incidentům mezi policií a skupinkou výtržníků, kteří na policii před parlamentem útočili kameny. Policie použila slzný plyn.

Soňa Dorňáková-Stanu nicméně také uvedla, že na dnešní demonstraci nepřišlo tolik lidí, kolik se čekalo.

„Komunistická strana, která zorganizovala jednu demonstraci, hovoří o tom, že měla deset tisíc účastníků. Státní a všeobecné odbory hovoří o dvou třech tisících,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolurpacovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu mluví o generální stávce v Řecku ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Je to poprvé za padesát let, kdy se i státní zaměstnanci dostanou v budoucnu do řad nezaměstnaných,“ řekla Soňa Dorňáková-Stamu.

V zákonu, který jde zítra do parlamentu, se podle jejích slov uvádí, že poslanci přijdou až o 40 platu – budou jim seškrtány různé bonusy.

Přestože lidé mají podle ní opravdu vážné problémy, stát chce poslat třicet tisíc státních zaměstnanců do takzvané pracovní zálohy.

Kritika vlády zaznívá ze všech stran

K největším kritikům vládních reforem patří podle spolupracovnice Českého rozhlasu lidé pracující ve státním sektoru, kteří byli po desítky let zvyklí na jisté pracovní místo a na to, že je nikdo nemohl vyhodit z práce. K dalším velkým kritikům patří velká většina společnosti, která pracuje v soukromém sektoru. Řecký soukromý sektor přitom tvoří z 80 procent malé a střední firmy.

„Ti vládu naopak podporují v tom, že s rozhodla konečně po tolika letech seškrtat státní sektor a reorganizovat. Kritizují ale vládu z jiné strany. Tvrdí, že vláda se opozdil as restrukturalizacemi státního sektoru, a proto na ně teď uvaluje velké daně, a tím vlastně zase trpí velká část společnosti,“ řekla spolupracovnice Českého rozhlasu.

Demonstrace skončila přibližně v 15 hodin. Odboráři uvedli, že proti vládním ekonomickým reformám ve státní správě nepřestanou protestovat. Na příští týden plánují další generální stávku.

Martin Dorazín, Petr Král, Eva Presová, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme