První čečenští gayové našli útočiště v Kanadě. Utíkají před pronásledováním a mučením

„Je to blbost, takoví lidé u nás nejsou. Kdyby byli, ať se jich ujme Kanada,“ prohlásil v červenci čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a popřel tak, že by v jeho severokavkazské autonomní republice žili homosexuálové. Jeho slova se nyní "zhmotnila". Do Kanady už měsíce prchají pronásledovaní gayové a lesby.

Ottawa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červnový protest před ruskou ambasádou v Londýně proti pronásledování sexuálních menšin v Čečensku.

Červnový protest před ruskou ambasádou v Londýně proti pronásledování sexuálních menšin v Čečensku. | Zdroj: Reuters

O pomoci čečenským homosexuálům informovala kanadská nezisková organizace Rainbow Railroad na svém facebookovém profilu minulý pátek, upozornil americký server The New York Times.

Program vznikl v reakci na informace o vydírání, zatýkání, mučení gayů v zařízeních připomínajících koncentrační tábory, a dokonce jejich vraždění, které se objevují v médiích od března a o kterých psaly například ruské opoziční noviny Novaja Gazeta.

Situace v Čečensku

Zadržovány a mučeny byly přinejmenším desítky gayů či mužů podezřívaných z homosexuality. Oběti násilí popisovali mučení elektrickým proudem, ponižování ve vězeňských táborech i popravy bez soudu. Podle informací novin byli popraveni minimálně tři muži. Podle novin Novaja Gazeta se na násilí podílely i čečenské ozbrojené složky, svou roli ale hrají na převážně muslimském severním Kavkazu i vraždy ze cti – gaye po odhalení často lynčuje a zabíjí sama rodina. Většina populace se v Čečensku hlásí k islámu a je velmi konzervativní. Administrativa čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova oficiálně popřela, že by k násilným činům došlo, a zpochybnila, že v Čečensku vůbec nějací gayové. Deník Novaja Gazeta na konci května zveřejnil zprávu o tom, že pronásledování gayů dál pokračuje. Čečensko prý navíc ničí důkazy a snaží se ovlivňovat federální vyšetřování.

Výkonný ředitel Rainbow Railroad Kimahli Powell uvedl, že se organizace spojila s kanadskou vládou, aby vytvořila program, který by umožnil rychlejší přesun 22 homosexuálů do Kanady. Tito lidé jsou považováni za uprchlíky.

První z nich do Kanady dorazili v červnu. Dalších devět má dorazit koncem tohoto týdne a program tím podle všeho nekončí. „Většina lidí, kterým pomáháme, jsou muži. Pro ženy je mnohem obtížnější z Čečenska utéct,“ řekl Powell pro The New York Times.

Podle něj přístup kanadské vlády jen ukazuje, že svůj slib pomoci pronásledovaným homosexuálům v Čečensku myslí vážně. „Doufáme, že když ukážeme, že Kanada může pomoct, další země se přidají,“ uvedl pro deník.

Vláda o programu však zatím otevřeně nemluví. The New York Times ovšem podotýká, že i tento program je jen další ukázkou, že se Kanada staví do pozice globálního šampiona v boji za lidská práva a stává se místem, kde jsou uprchlíci vítáni, zatímco jiné země před nimi zavírají dveře.

Zprávy o vlně teroru proti gayům v Čečensku odsoudil už dříve kanadský premiér Justin Trudeau. Na rozdíl od pomoci syrským uprchlíkům nebo různých pochodů hrdosti se ale k pomoci gayům z Čečenska zatím otevřeně nehlásí.

Zločiny proti lidskosti

Porušování práv sexuálních menšin v Rusku a v Čečensku dlouhodobě kritizují lidskoprávní organizace.

Svědectví z Čečenska o vlně teroru proti gayům: vydírání, mučení a mizející lidé

Číst článek

K vyšetřování vlny teroru v polovině dubna vyzvala vysoká představitelka EU pro zahraničí Federica Mogheriniová. Britští europoslanci zase vyzvali premiérku Theresu Mayovou, aby se situací zabývala. Po internetu se šířily i petice - například Transparency International vyzvala k akci i americkou vládu.

„Jsou to zločiny proti lidskosti, měly by být vyšetřovány Mezinárodním trestním tribunálem. Jestli ruská vláda nepřestane předstírat, že se nic neděje, a nezahájí vyšetřování, musí to vyšetřit Haag," pojmenoval v dubnu situaci ruský aktivista Igor Košetkov na portálu Hromadske.

Na základě obvinění, že čečenská vláda zavírá a mučí gaye, jim Německo začalo v červnu nabízet humanitární víza.

Dominika Píhová, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme