Nad Běloruskem hlídkovaly ruské bombardéry, podle Minsku šlo o společné cvičení

Rusko vyslalo nad území Běloruska dva strategické bombardéry. Podle agentury AP jde o ukázku podpory spojence Moskvy ve sporu s Polskem, který se týká migrační krize na východě a s ní spojeného napětí na polsko-běloruské hranici. Podle běloruského ministerstva obrany ale mělo jít o společné cvičení. Čtvrteční přelet byl druhým během dvou dnů.

Moskva/Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský bombardér Tu-160 na vojenské přehlídce v Moskvě v roce 2013

Ruský bombardér Tu-160 na archivním snímku | Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Vitaly V. Kuzmin

Nad běloruské území zamířily letouny Tu-160, které jsou vhodné i pro jaderný útok. Součástí tréninku, jak Minsk celou akci označuje, byla i simulace pronásledování, kdy měly bombardéry stíhat běloruské stroje, napsala agentura AP.

Pohled na polsko-běloruskou hranici: Pár běžencům se daří doputovat do EU, tisíce zůstávají v lese bez pomoci

Číst článek

Moskva v posledních dnech vyjádřila režimu prezidenta Alexandra Lukašenka silnou podporu ve sporu s Polskem, který se týká nelegální migrace.

Jablkem sváru je uvolnění běloruských protiimigračních opatření. Varšava dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které Evropská unie uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv. Bělorusko obvinění odmítá.

Běloruské ministerstvo obrany ve čtvrtek nařklo Polsko z „nebývalé“ vojenské aktivity na hranici. Podle něj regulace migrace neospravedlňuje povolání obrněných bojových vozidel, protivzdušné obrany a 15 000 vojáků.

„Vypadá to spíše jako utváření bojových uskupení,“ vyjádřilo se podle AP. Dodalo, že rostoucí aktivita polské armády donutilo Minsk zareagovat „jak samostatně, tak pomocí dohod se spojenci“.

Hranice Litvy čelí dál nátlaku ze strany Běloruska. ‚Nepoddáme se vydírání a nátlaku,‘ říká premiérka

Číst článek

Nejedná se přitom pouze o napětí na polské hranici. Migrace přes Bělorusko je problémem i pro Lotyšsko a Litvu. Litevská pohraniční stráž oznámila, že se v noci na čtvrtek se pokusilo 35 lidí nelegálně překročit hranice, přičemž za rok 2021 je překonalo více než 4200.

Evropská unie obvinilo Lukašenka z podpory nelegální migrace. Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého se jedná o hybridní útok a hrozbu pro Evropu.

„Utěsnění polské hranice je náš národní zájem, ale dnes je ohrožena stabilita a bezpečnost celé Evropské unie. Tento hybridní útok Lukašenkova režimu míří proti nám všem,“ citovala ho polská tisková agentura PAP.

Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme