‚Spěchejte, objednávek máme hodně.‘ Jak se v Rusku rozmohl obchod s falešnými certifikáty o očkování
S příchodem varianty delta a zvyšujícím se počtem nakažených ruské úřady zpřísňují pravidla a nutí lidi, aby se proti koronaviru nechali očkovat. Zájem o vakcíny ale zůstává nízký, stále větší počet Rusů se tak snaží obejít systém a sehnat si falešný certifikát o očkování, který jim zajistí mimo jiné třeba vstup do restaurací. Padělané osvědčení o vakcinaci nabízejí desítky webových stránek, které si na nedostatek klientů nemohou stěžovat.
„Zdravím. Dokážete mi vytvořit certifikát o vakcinaci proti covidu?“ ptá se novinář opozičního zpravodajského portálu Nastojaščeje vremja, když se dovolá jednomu z ruských podnikavců, kteří na internetu nabízejí falešné dokumenty o podání vakcíny proti koronaviru.
Ruské úřady třetí vlnu covidu popírají, nakažených i hospitalizovaných ale přibývá. Očkování stále drhne
Číst článek
„Ano, bude vás to stát 3000 rublů (zhruba 900 korun),“ ozývá se podle Rádia Svobodná Evropa na druhé straně telefonu. „Těchto objednávek máme teď hodně, tak si pospěšte,“ dodává.
Dle domluvy druhý den skutečně přijíždí kurýr, který reportérovi přiváží čerstvě vytištěný certifikát se všemi oficiálními razítky, podpisy a registračními čísly. Co se stalo se skutečnou dávkou vakcíny, zůstává záhadou. Podle Rádia Svobodná Evropa zřejmě skončila v koši nebo byla podána někomu jinému.
Nastojaščeje vremja ve spolupráci s Rádiem Svobodná Evropa (RFE/RL) a Hlasem Ameriky odhalily desítky internetových stránek, které Rusům odmítajícím očkování dokážou padělané dokumenty sehnat. Ceny za vydání falešného osvědčení o očkování se přitom výrazně liší.
„Obyčejná“ potvrzení se dají sehnat v přepočtu za necelých tisíc korun, ta propracovanější ale vyjdou i na více než 7000. Druhý „balíček“ totiž zahrnuje i registraci daného člověka do oficiální zdravotní databáze, která očkované lidi v Rusku eviduje.
„Nemusíte navštívit lékaře a riskovat, že vám implantují čip. V Rusku není nic, co by nebylo na prodej,“ cituje RFE/RL sarkastickou poznámku investigativního novináře Christa Grozeva, který tak naráží na jednu z nejčastějších konspiračních teorií o očkování proti koronaviru, podle níž je vakcína jen zástěrkou pro zavedení mikročipu.
Ruským vakcínám nevěří
Ve 145milionové zemi, která se chlubí „první registrovanou“ vakcínou proti koronaviru, obdrželo alespoň jednu dávku očkovací látky zhruba 14 procent populace. Pro srovnání, v případě Česka to je přes 45 procent. Velká část Rusů se totiž očkování proti koronaviru brání.
Netransparentnost, chybějící data i rozdílná kvalita. Ruská vakcína Sputnik V čelí nejednomu skandálu
Číst článek
Podle květnového průzkumu nezávislého centra Levada očkování první ruskou vakcínou Sputnik V odmítá přes 60 procent Rusů. O něco nadějnější výsledek ukázal následný průzkum serveru SuperJob.ru, podle kterého se „za žádných okolností“ nechce nechat očkovat více než 40 procent lidí v Rusku, dalších 20 procent by však očkování zvážilo v případě cesty do zahraničí.
V posledních dnech však zájem o očkování začíná narůstat. Může za to i zpřísnění pravidel pro cestování nebo návštěvu nemocnic, barů a restaurací, která s nárůstem počtu případů zavádějí některé ruské regiony. Například v Moskvě bude moct od 28. června do restaurace jen ten, kdo covid v nedávné době prodělal, má potvrzení o očkování či negativní PCR test.
Stále větší počet ruských regionů navíc zavádí povinnost očkování pro určité pracovní skupiny. V polovině června ohlásil povinnost vakcinace pro lidi pracující ve službách moskevský starosta Sergej Sobjanin, k podobnému opatření ale sahají i další oblasti a města včetně Petrohradu. A to se mnohým Rusům nelíbí.
Kvůli obavám z nežádoucích účinků se ruskými preparáty nechce nechat naočkovat ani kardioložka jedné z moskevských nemocnic, se kterou hovořila ruská redakce televize BBC. Během uplynulého roku, kdy se úřady snažily lidi k očkování přesvědčit, to byla její osobní věc, zda se k očkování rozhodne. Po ohlášení Sobjanina je to ale povinnost, obyvatelka Moskvy se proto rozhodla, že si falešný očkovací certifikát také pořídí.
Oslovená kardioložka přitom tvrdí, že obavy z očkování ruskými vakcínami má asi polovina jejích přátel-kolegů. „Všichni mají strach z neznámého, ať je ten strach opodstatněný, nebo ne. Pravděpodobně tu ale hraje roli také naše obecná nedůvěra ve stát,“ říká pro BBC s tím, že ji šíření nebezpečné varianty delta sice znepokojuje, obavy z nežádoucích účinků vakcíny jsou ale silnější.
A Moscow taxi driver just told me: “I don’t want the covid vaccine, I don’t trust the authorities.” I’ve heard this so often & it says so much about today’s Russia. The authorities here can crush dissent, jail critics. But one thing they can’t do is force people to trust them.
12:42 – 23. 06. 2021
Moskevské zdravotnici pomohly k získání falešného certifikátu její kontakty, které má v tamním očkovacím centru, většina Rusů se ale musí spolehnout na služby nabízené na internetu. V den ohlášení Sergeje Sobjanina se přitom zájem raketově zvýšil, píše BBC. Někteří z poskytovatelů od té doby evidují i 300 až 400 zájemců za jediný den.
Obejití systému zvažuje i realitní agent, který v článku BBC vystupuje jako Sergej. „V zásadě nejsem proti očkování, nebudu se očkovat nějakým ruským šmurdjakem (označení pro nekvalitní levné víno)… Raději si koupím certifikát, když mám tu příležitost,“ tvrdí Sergej, který sice pracuje v soukromém sektoru a povinnost očkování se na něj nevztahuje, obává se ale, že bez očkování nebude moct cestovat nebo mu bude odepřena lékařská péče. Od 17. června totiž moskevské úřady pozastavily plánované hospitalizace lidí bez očkování či získaných protilátek, vysvětluje BBC.
Hrozí i půl roku vězení
S novými pravidly a povinností očkování pro určité pracovní skupiny se zájem o falešné certifikáty sice v posledních dnech rapidně zvyšuje, na ruském černém trhu se ale začaly objevovat už před několika měsíci. Od té doby se reklamy nabízející padělaná osvědčení objevují nejen na takzvaném darknetu, ale také na běžných internetových stránkách, diskusních fórech a velmi často také na kanálech sociální sítě Telegram.
Vakcínu, nebo vězení. Filipínský prezident nutí lidi k očkování, případů nebezpečné varianty delta přibývá
Číst článek
Po poskytovatelích padělaných očkovacích dokumentů začala pátrat policie a některé z nich už dopadla, bez úhony ale nezůstanou ani ti, kteří si falešné certifikáty zakoupili – za jejich použití například na hraničních přechodech jim hrozí až šest měsíců vězení.
Proti šíření těchto dokumentů bojují také ruské úřady pro kontrolu obsahu na internetu, které už nechaly některé webové stránky nabízející falešná osvědčení o očkování zablokovat. Jak ale pro Rádio Svobodná Evropa upozorňuje odborník na kybernetikou bezpečnost Jurij Drugač, jejich místo mohou zastoupit brzy stovky dalších, které jsou teď ve „spícím režimu“.
Covidová situace se v Rusu mezitím zhoršuje. Počet nově odhalených případů nákazy se ve středu poprvé od konce ledna vyšplhal přes 20 tisíc a některé nemocnice začínají být pod tíhou nových pacientů zahlcené. Část odborné veřejnosti proto jednání Rusů, kteří si namísto skutečného očkování pořizují falešná potvrzení, hlasitě kritizuje.
„Za 3000 rublů dostanete certifikát, zatímco se vaše vakcína vylije do umyvadla. To je zločin,“ napsala na sociální síť Instagram moskevská pediatrička a imunoložka Bella Bragvadzeová.
„Celý civilizovaný svět začíná žít normální život… zatímco my budeme dál plnit jednotky intenzivní péče. Dokážete si představit, že by se světová společnost dozvěděla o našem kupování certifikátů? S hrůzou se obávám, že nás nikam nepustí… Nikdy,“ napsala v rozhořčeném příspěvku.