Ruské úřady třetí vlnu covidu popírají, nakažených i hospitalizovaných ale přibývá. Očkování stále drhne
Zprávy o nástupu třetí vlny koronaviru ruští představitelé v uplynulých měsících vehementně popírali, současné dění ale ukazuje, že situace není tak stabilní, jak se ji sami snažili prezentovat. Denní počty pozitivně testovaných jsou nejhorší od poloviny února a roste také počet hospitalizovaných, vedení Moskvy proto obnovilo chod provizorních „covidových“ nemocnic a nařídilo týden pracovního volna. Přimět lidi k očkování se ale stále nedaří.
„Žádná třetí vlna tu není, situace je klidná,“ uvedl na počátku června ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško a dodal, že koronavirus je v Rusku na ústupu. Nárůst statistik v posledních dnech ale naznačuje o poznání jinou realitu.
Rusko otestovalo Sputnik V pro děti. Vakcínu ve formě nosního spreje chce na trh uvést během podzimu
Číst článek
V neděli úřady ohlásily více než 14 700 pozitivně testovaných za 24 hodin, což odpovídá hodnotě, kterou oficiální statistiky zaznamenaly naposledy v polovině února. Počet odhalených případů nákazy nicméně roste už téměř týden v kuse, nejhorší je situace v Moskvě, kde se počet nově infikovaných za jediný týden více než zdvojnásobil.
Na rychlý nárůst šíření koronaviru už zareagoval moskevský starosta Sergej Sobjanin, který o víkendu oznámil, že obyvatelé 12milionové metropole nebudou muset od pondělí do práce a všechny bary, restaurace a diskotéky musí po 23. hodině zavřít. Zpřísnila se také pravidla pro nošení roušek a ochranných rukavic v prostředcích hromadné dopravy a dalších veřejných místech, za jejich porušení hrozí pokuta až 5000 rublů (zhruba 1400 korun).
„Během uplynulého týdne se situace spojená se šířením koronavirové infekce prudce zhoršila. Na takovou situaci nemůžeme nereagovat,“ uvedl v sobotním prohlášení Sobjanin.
Nárůst počtu nakažených se však začíná odrážet také na stavu v nemocnicích. Z celkových 14 tisíc lůžek pro pacienty s koronavirem je už zhruba 80 procent obsazených, uvedla během víkendu moskevská místostarostka Anastasie Rakovová.
„V moskevských nemocnicích, které pečují o koronavirové pacienty, je zhruba 498 lidí na ventilátorech. To je o téměř 30 procent víc než před týdnem,“ varovala v sobotu Rakovová a upozornila na „výrazný“ nárůst hospitalizací zejména mezi mladšími pacienty ve věku od 18 do 35 let.
Podobný trend přitom pozorují i lékaři. „U mladých lidí nyní sledujeme nárůst hospitalizací a tento počet každým dnem roste,“ cituje Rádio Svobodná Evropa Alexeje Pogonina, hlavního lékaře nemocnice Sergeje Spasokukotského, který neskrývá obavy z dalšího vývoje. „Lůžkové rezervy nám dlouho nevystačí,“ varuje moskevský zdravotník.
Třetí vlna covidu
Moskevské úřady už proto obnovily fungování polních nemocnic, které se mají o pacienty s covidem-19 postarat. S rozšiřováním lůžkové kapacity nicméně začala i další ruská města včetně Krasnojarsku na jihu sibiřské části Ruska, ale také Novosibirsku a dalších.
V Rusku stoupá počet nakažených, starosta Moskvy nařídil lidem, aby týden nechodili do práce
Číst článek
Jak upozorňuje pracovník novosibirské záchranné služby Sergej Komlev, sanitky a infekční oddělení jsou už dnes přetížené náporem nových pacientů. Pokud bude situace tímto tempem pokračovat, dojde na podobný scénář jako v loňském roce, kdy se před nemocnicemi tvořily dlouhé řady sanitek, ve kterých pacienti čekali na příjem i 10 hodin.
„Nemáme žádný důvod tvrdit, že v Rusku, a zejména v Novosibirsku žádná třetí vlna nebude, jak to doteď dělali úředníci a politici,“ podotýká pro nezávislý ruský server Znak.com výzkumník Ústavu chemické biologie a základní medicíny sibiřské pobočky Ruské akademie věd Sergej Sedych.
Ozývají se i další odborníci, kteří už delší dobu upozorňují, že Rusko stojí na počátku třetí vlny epidemie covidu, zatímco čelní představitelé něco takového důrazně popírali. O tom, že je situace v Rusku „stabilní“, hovořil ještě 10. května šéf Kremlu Vladimir Putin a tvrdili to i další ruští představitelé, v té době už ale řada expertů tvrdila opak.
„Já a mnoho dalších odborníků mluvíme o možném začátku třetí vlny už dva měsíce,“ říká virolog z Novosibirské státní univerzity Sergej Netjosov, podle kterého se situace začala zhoršovat po rozvolnění v uplynulých měsících, kdy lidé začali odlétat na dovolenou do zahraničí, kde se nakazili a následně roznesli covid mezi svými blízkými.
Důvěryhodnost ruských statistik
O nástupu třetí vlny covidu v Rusku už koncem dubna psala například také agentura Bloomberg, která s odvoláním na nejmenované ruské úředníky upozornila na neoficiální statistiky, které si mají paralelně vést ruské úřady. Podle nich měla být nová vlna covidu na vzestupu už před dvěma měsíci, Kreml ale vedení souběžných statistik a stejně tak i zprávy o třetí vlně popřel.
Dagestán zpochybnil data Ruska o covidu. ‚Spustil tím lavinu, problém mají i další regiony,‘ říká expert
Číst článek
Důvěryhodnost oficiálních ruských dat je nicméně zpochybňována už od samého počátku pandemie. Jedním z nejhlasitějších kritiků je bývalý zaměstnanec ruské statistické agentury Alexej Rakša, který pro federální službu Rosstat pracoval více než šest let až do loňského července, kdy odešel kvůli sporu s vedením. Důvodem byly právě nesrovnalosti ve statistikách zemřelých s covidem-19.
Podle oficiálních dat se v Rusku od počátku pandemie nakazilo přes pět milionů lidí a více než 120 tisíc na covid-19 zemřelo, podle Rakši je ale realita násobně horší.
„Důrazně nedoporučuji, aby se laici dívali na údaje ze Stopkoronavirus a Rospotrebnadzor,“ varuje pro Rádio Svobodná Evropa s odkazem na oficiální weby ruských úřadů, které zveřejňují statistiky o epidemii covidu. „Musíte zapomenout na to, že vůbec existují, protože to přináší jen škodu. Je to prostá dezinformace,“ tvrdí.
Podle bývalého zaměstnance Federální služby státní statistiky je podezřelé už jen to, že zveřejňovaná čísla o počtu nových infekcí jsou každý den „prakticky identická“. Skutečný rozsah epidemie v Rusku je proto možné pouze odhadovat, podle Rakši si už ale koronavirus v zemi vyžádal přibližně půl milionu obětí.
Vlastní statistiku si ostatně vede i federální úřad Rosstat, podle kterého od dubna 2020 do letošního dubna zemřelo na covid zhruba 270 000 Rusů.
„Myslím, že ministerstvo zdravotnictví překlasifikovalo velkou část úmrtí v důsledku covidu-19 na jiné příčiny. Lžou nám, jako bychom byli pitomci,“ dodává Rakša pro Rádio Svobodná Evropa.
Nedůvěra v očkování
Podle části odborníků je sice potřeba brát ruské statistiky s rezervou, i oficiální čísla nicméně ukazují, že počty odhalených případů nákaz rostou a vypovídající je i situace v moskevských nemocnicích i jinde. Ruská média proto spekulují, co za mohutným šířením nákazy vlastně stojí.
Netransparentnost, chybějící data i rozdílná kvalita. Ruská vakcína Sputnik V čelí nejednomu skandálu
Číst článek
Někteří virologové situaci přičítají novým, nakažlivějším mutacím koronaviru, které se do země dostaly v souvislosti s cestováním, ministerstvo zdravotnictví si však stěžuje i na to, že lidé dostatečně nedodržují protikoronavirová opatření. Všichni se nicméně shodují, že tím nejzásadnějším problémem je nízká ochota lidí nechat se očkovat.
Ve 144milionové zemi, která se chlubí „první registrovanou“ vakcínou proti koronaviru na světě, je podle sobotního vyjádření Vladimira Putina očkováno pouhých 18 milionů lidí. Alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru tak v Rusku obdrželo zhruba 12 procent populace.
Podle květnového průzkumu nezávislého centra Levada očkování první ruskou vakcínou Sputnik V odmítá přes 60 procent Rusů. O něco nadějnější výsledek ukázal následný průzkum serveru SuperJob.ru, podle kterého se „za žádných okolností“ nechce nechat očkovat více než 40 procent lidí v Rusku, dalších 20 procent by však očkování zvážilo v případě cesty do zahraničí.
Se zhoršující se situací nyní sílí i výzvy ruských politiků, aby lidé přestali váhat a nechali se očkovat co nejdříve. Ještě dál jde starosta Moskvy, který o víkendu prohlásil, že každý očkovaný dostane možnost zúčastnit se loterie a vyhrát auto v hodnotě jednoho milionu rublů.
„Hlavní přínos pro ty, kteří se nechají očkovat, se žádnému autu samozřejmě nemůže vyrovnat – je to jejich vlastní zdraví a duševní pohoda,“ uvedl v prohlášení Sobjanin s dodatkem, že on sám očkování podstoupil už loni, minulý týden se nechal znovu přeočkovat a „cítí se dobře“.