Vzácný případ vyvození odpovědnosti. Ruský soud přiznal odškodné rodině oběti policejního mučení

Ruský soud nařídil vyplatit odškodné ve výši 3,8 milionu rublů (asi 943 000 korun) příbuzným mladého muže, který před sedmi lety spáchal sebevraždu poté, co jej mučili v policejní cele ve snaze donutit ho k falešnému doznání, uvedla agentura Reuters s odvoláním na skupinu ruských ochránců lidských práv.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští policisté

Soud shledal pětici bývalých policistů vinnými z mučení Ilnaze Pirkina, kterého se tak snažili donutit, aby se přiznal k sérii krádeží (ilustrační foto) | Foto: Sergei Vedyashkin | Zdroj: Reuters, Moscow News Agency

V případu, který vyvolal celostátní pozornost, soud v autonomním Tatarstánu shledal pětici bývalých strážců zákona z Nižněkamska vinnými z mučení Ilnaze Pirkina, kterého se tak snažili donutit, aby se přiznal k sérii krádeží. Pirkin, kterému bylo 22 let, spáchal sebevraždu v říjnu 2017 krátce poté, co jej pustili ze strážnice v Nižněkamsku, ve městě s přibližně čtvrt milionem obyvatel, které leží asi 1000 kilometrů na východ od Moskvy.

‚Už není.‘ Ruští policisté v cele umučili Čečence, píšou nezávislá média. Měl být podezřelý z terorismu

Číst článek

Několik policistů, včetně náčelníka protikorupční jednotky, bylo v roce 2020 odsouzeno k dlouholetým trestům. Některým byly loni tresty zmírněny.

Městský soud v Nižněkamsku v pondělí nařídil ministerstvu vnitra, aby za morální újmu vyplatilo tři miliony rublů (asi 770 000 Kč) Pirkinovým rodičům a 800 000 rublů (207 000 Kč) Pirkinově sestře.

Ochránci lidských práv označili verdikt za vzácný případ vyvození zodpovědnosti ze zneužití pravomocí. Advokát Sergej Babinec, který stojí v čele organizace Tým proti mučení, označil výši odškodného za velmi významnou sumu na poměry u ruských soudů, které běžně přiznávají pozůstalým kompenzaci za mučení ve výši 150 000 rublů (asi 38 000 Kč).

7:02

‚V takovém stavu se lidé přiznají k ledasčemu.‘ Podezřelí z Krasnogorsku byli zubožení, Kreml mlčí

Číst článek

Babinecův tým od počátku své činnosti v roce 2000 zaznamenal 3591 případů porušení lidských práv v Rusku a ve 167 případech dosáhl odsouzení úředníků odpovědných za mučení. Vyšetřovatelé zahajují trestní stíhání pouze ve 45 procentech případů mučení, nahlášených skupinou.

„Doufáme, že toto zvýšení odškodného není izolovaný případ, ale systémová změna, přijatá s cílem ochránit práva občanů, kteří se stali obětí zločinů spáchaných úředními osobami,“ řekl Babinec.

Pirkin před sebevraždou nahrál video, ve kterém tvrdil, že jej policisté odvezli do lesa, kde jej bili. Pak mu nasadili na hlavu plynovou masku, aby jej dusili omezováním přívodu vzduchu. „Samozřejmě jsem podepsal všechny papíry, ujišťující, že na mne nebyl vyvíjen nátlak,“ uvedl Pirkin. „Doufám, že můj čin a toto video něco s tím v budoucnu udělají,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme