Ruský soud odsoudil bloggera Alexeje Navalného k pěti letům vězení
Ruský blogger, opoziční aktivista a bojovník proti korupci Alexej Navalnyj je vinen. Konstatoval to ruský soud ve městě Kirov a odsoudil ho k pěti letům vězení nepodmíněně. Oficiálními důvody jsou zpronevěra a krádež při prodeji deseti tisíc krychlových metrů dříví v roce 2009. Navalnyj obvinění i rozsudek odmítá jako absurdní a politicky motivované.
Navalnyj údajně způsobil lesnickému podniku Kirovles škodu v přepočtu za více než 9 milionů korun. Hlavním svědkem proti Navalnému byl generální ředitel společnosti Kirovles Vjačeslav Opalev, který tvrdí, že mu Navalnyj záměrně špatně poradil při prodeji lesa a tím společnosti způsobil škodu.
Prokuratura pro Navalného žádala šest let odnětí svobody, pro jeho společníka pět let. Společník Petr Oficerov stráví za mřížemi čtyři roky. Oba musí také zaplatit pokutu, Navalnyj má uhradit v přepočtu asi 300 tisíc korun a přijde o část svého nemovitého majetku. Jako polehčující okolnosti soudce uvedl dosavadní trestní bezúhonnost a nezletilé děti.
Výsledek procesu s Navalným komentoval vedoucí ruské redakce ČRo 7- Rádia Praha Libor Kukal.
Čtení rozsudku trvalo téměř tři a půl hodiny. Blogger se chce proti rozsudku odvolat, má na to deset dnů. Soudní stráž ho zadržela přímo v jednacím sále, příbuzní mu ještě stačili předat osobní věci.
Navalnyj tvrdí, že proces proti němu je vedený na politickou objednávku vládnoucí garnitury. Na Twitteru poznamenal, že text rozsudku se prakticky ve všem shoduje s obviněním, které vytvořila prokuratura.
Jeho názoru, že cílem je eliminovat ho z politického života, nasvědčuje tvrdost trestu. Částka, o kterou se jedná, je až směšně nízká v kontextu s miliardami, které se v Rusku kvůi neuvěřitelně rozbujelé korupci ztrácejí.
Kandidatura na starostu Moskvy padá
Rozsudek má dopad na Navalného politické aktivity. Chtěl kandidovat na starostu Moskvy, jeho kandidaturu už schválila moskevská volební komise. Klání se bude konat začátkem září. Navalného tým po vynesení rozsudku oznámil, že z voleb odstupuje.
Výrok soudu vyvolal protesty v řadě regionů Ruska. Příznivci Navalného se sešli i v Petrohradě a Moskvě. Při protestech bylo v obou městech podle informací ruského zpravodajského portálu Lenta zatčeno dohromady 100 lidí. Podporu vyjadřují bloggerovi, který například spravuje několik fondů bojujících proti korupci, i lidé na internetu.
Na jeho obranu se ozval také hlas z nečekaného místa - z Kremlu z Rady pro lidská práva. Její předseda Michail Fedotov řekl, že si nechá vypracovat nezávislou analýzu procesu a tu předloží prezidentu Putinovi. Nelíbí se mu také ještě sovětská metoda, kdy je odsouzený zatčen přímo v soudní síni, aniž by byl rozsudek pravomocný.
S rozsudkem Kirovského soudu padly poslední iluze o nezávislosti ruského soudnictví, tak zní většina komentářů z řad ruské opozice.
Bývalý vicepremiér Expremiér Boris Němcov i miliardář Michail Prochorov předpovídají odliv investic, podnikatelů i mladých byznysmenů z Ruska. Akcie všech hlavních ruských společností okamžitě po výroku soudu klesly.
Naopak šéf populistické Liberální strany Vladimír Žirinovský říká, že tento přísný verdikt je výstrahou takzvané páté koloně, která za západní peníze pracuje proti ruským zájmům.