Lituji, že jsem mluvila s médii, tvrdí mladá Britka, která se přidala k Islámskému státu
Devatenáctiletá Britka lituje toho, že mluvila s novináři. Šamíma Begumová, která žije v uprchlickém táboře v Sýrii, se s tím svěřila reportérům listu The Sunday Telegraph. Dodala, že měla zvolit jinou cestu, jak kontaktovat svou rodinu, a zopakovala, že se chce i se svým novorozeným synem vrátit do Británie. Begumová před čtyřmi roky se svými dvěma kamarádkami utekla z domova a přidala se k takzvanému Islámskému státu (IS)
Begumová v pondělí přišla o britské občanství. Tento krok je ale podle mezinárodního práva možný jedině tehdy, pokud jedinec nezůstane zcela bez občanství.
Až do konce. Poslední bitva proti Islámskému státu na vlastní kůži
Číst článek
Britská média proto spekulovala, že Begumová má díky rodičům bangladéšského původu i občanství tohoto asijského státu. Bangladéšské úřady to ale popřely, stejně jako právník rodiny Begumové.
„Dělají ze mě příklad. Lituji, že jsem s médii mluvila. Měla jsem se držet při zemi a najít jiný způsob, jak kontaktovat svou rodinu. Proto jsem s těmi novinami mluvila,“ řekla mladá žena s odkazem na nedávný rozhovor s listem The Times.
V něm mimo jiné popsala svůj život mezi teroristy jako „normální“ a neprojevila žádnou lítost. Ačkoli viděla useknuté hlavy protivníků IS, nijak ji to nešokovalo.
Návrat novorozeného syna
Její britská rodina napsala dopis ministru vnitra Sajidu Javidovi, v němž prosí, aby umožnil návrat novorozeného syna Begumové do Británie. Chlapeček se „ničím neprovinil“ a „neměl by přijít o právo vyrůstat v bezpečné zemi“, píše se v dopise. Rodina zároveň uvedla, že ji „odporná vyjádření“ Begumové pro média šokovala.
Utekla k Islámskému státu, teď chce zpět do Británie. Pohřbila své dvě děti, odchodu ale nelituje
Číst článek
Naproti tomu otec Begumové, který žije v Bangladéši, v rozhovoru s bulvárním listem The Mail on Sunday sdělil, že rozhodnutí britské vlády zabránit jeho dceři v návratu do Británie podporuje. „Nemám s tím problém,“ dodal.
Londýňanky Šamíma Begumová, Amira Abaseová a Kadiza Sultanaová utekly z domova ve věku 15, respektive 16 let. Sultanaová zemřela při náletu v roce 2016.
Podobně jako tisíce jiných mladých Evropanů se nechaly nalákat do samozvaného chalífátu, který na obsazených částech Sýrie a Iráku vyhlásil Islámský stát. Begumová v uplynulých letech porodila dvě děti, které však zemřely v důsledku podvýživy a nemocí. Třetí se jí narodilo v neděli.
Případ Begumové vyvolal národní debatu o návratech radikálů do vlasti. Zatímco někteří si návrat této mladé ženě nepřejí, jiní argumentují, že by měla ve Spojeném království čelit trestnímu stíhání. Varují před tím, aby se z Begumové nestala mučednice.