Sejm zbavil Kaczyńského poslanecké imunity. Měl dvakrát udeřit aktivistu do obličeje
Dolní komora polského parlamentu v pátek zbavila poslanecké imunity předsedu opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského kvůli obvinění od aktivisty Zbigniewa Komosy, že ho politik udeřil do obličeje, informovala tisková agentura PAP.
Aktivista Zbigniew Komosa obvinil Jaroslawa Kaczyńského, že ho dvakrát udeřil do obličeje během šarvátek na shromáždění PiS u příležitosti uctění památky obětí letecké katastrofy z roku 2010, kdy zahynul mimo jiné bratr a dvojče šéfa PiS Lech Kaczyński, který byl tehdy prezidentem.
Incident se odehrál 10. října letošního roku u pomníku obětí letecké katastrofy v centru Varšavy, napsala agentura PAP. Podle serveru TVN24 Komosa podal na šéfa polské nejsilnější opoziční strany stížnost u soudu.
Pro 241, proti 206
V pátečním hlasování se pro zbavení Kaczyńského imunity vyslovilo 241 poslanců, 206 bylo proti a nikdo se nezdržel.
Některé projevy nenávisti by mohly být v Polsku nově trestné. Ultrakatolická sdružení jsou proti
Číst článek
Sejm podle tiskové agentury PAP naopak nezbavil imunity Kaczyńského a dva další poslance PiS kvůli zničení Komosova věnce, který neschvalovali, u stejného pomníku..
V tomto případě bylo pro zbavení imunity trojice politiků 177 zákonodárců, 268 jich bylo proti a jeden se zdržel hlasování, uvedla TVN 24.
Kaczyński podle PAP uvedl, že odebrání imunity očekával a že ho to „nijak zvlášť neznepokojuje“. Dodal, že jeho chování vůči aktivistovi Komosovi bylo sebeobrannou reakcí a pramenilo z „pocitu naprosté beztrestnosti tohoto muže“.
Páteční rozhodnutí Sejmu je rána pro Kaczyńského, který byl prakticky nedotknutelný, když jeho strana v letech 2015 až 2023 v Polsku vládla, napsal PAP. Kaczyński byl v té době mnohými považován za nejmocnějšího polského politika.
Havárie u Smolensku
Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, včetně polské první dámy, zástupců parlamentu nebo armády, zemřeli 10. dubna 2010 při pokusu o přistání vládního speciálu v husté mlze u západoruského Smolensku.
Polsko je rozdělené vejpůl. Jediné, na čem se shodnou, je podpora armády, tvrdí publicista Janyška
Číst článek
Delegace mířila do Katyně, aby uctila památku tisíců polských důstojníků zavražděných sovětskou tajnou policií NKVD. Letadlo se u letiště ve Smolensku podle polského vyšetřování zřítilo kvůli chybám polských pilotů i ruské obsluhy letiště.
Jaroslaw Kaczyński se ale roky domníval, že jeho bratr byl zavražděn, píše PAP. Brzy po tragédii začal bratr zesnulého prezidenta každý desátý den měsíce chodit uctívat památku obětí k pomníku v centru Varšavy.
Kritici tvrdili, že jeho skutečným cílem bylo využít tragédie k politickému zisku, napsala agentura PAP, podle které na shromážděních u pomníku docházelo ke střetům mezi Kaczyńského stoupenci a jeho odpůrci.