Španělé volí parlament. Tradiční dominance dvou stran nejspíš skončí
Španělsko prožívá historický den. V parlamentních volbách lidé hlasují o složení nového parlamentu. Podle průzkumů tentokrát skončí desítky let trvající převaha jedné ze dvou tradičních stran. U vlády se už přestanou střídat lidovci se socialisty. Hlavně mladá generace se totiž chystá dát hlasy nově nastupujícím stranám. Levicovým Podemos a centristické občanské straně Ciudadanos. Kvůli nedávným teroristickým útokům v Paříži platí během voleb přísná bezpečnostní opatření.
U volebních místností a v ulicích hlídkuje skoro 92 tisíc policistů a městských strážníků. Podle tajemníka ministerstva vnitra Luíse Aguilery mají přispět ke klidnému průběhu voleb.
Přítomnost policistů je v Madridu dobře patrná už několik týdnů. Hlídky, často i s několika auty, jsou rozmístěny u významných budov, obchodních center, na nádražích i náměstích.
Španělé ve volbách nejspíš změní dosavadní systém střídání dvou velkých stran. Nálady a naděje španělských voličů zaznamenal zvláštní zpravodaj v Madridu Pavel Novák
V klíčových volbách může hlasovat přes 36 milionů Španělů. Půldruhého milionu občanů k nim přijde poprvé.
Právě mladí lidé pravděpodobně budou volit nově nastupující strany - Podemos protestující proti úsporným opatřením a liberální občanskou stranu Ciudadanos.
Strana Podemos, kterou před rokem založil vysokoškolský učitel politologie Pablo Iglesias, se zhlíží v řecké radikální levicové straně Syriza. Část politických komentátorů ve Španělsku ji považuje za populisty, extremisty.
Strana Ciudadanos existuje na regionální úrovni již od roku 2005, kdy vznikla v Katalánsku. Nepatří ovšem k separatistům. Od loňského roku je aktivní i na celostátní úrovni. Nabízí liberální politiku, chce, aby se dělala politika pro lidi, ne pro úředníky. Hlásá také toleranci k sexuálním menšinám.
Poslední průzkumy předpověděly vítězství Lidové strany premiéra Mariana Rajoye. Necelých 30 procent hlasů by mu ale nestačilo k vytvoření kabinetu. Zbylé tři velké strany mohou získat každá přibližně pětinu voličů.
Průzkumy také upozornily na velkou skupinu nerozhodnutých. Zvláště starší generace Španělů je zmatená tím, že končí systém dvou velkých stran, na který byli od pádu diktátora Franca zvyklí.
Sestavit vícebarevnou koalici bude zřejmě třeba poprvé za 40 let.
O hlasy bojuje 70 stran a hnutí, ale jen osm z nich na celostátní úrovni. Vedle velkých partají například i Strana pro ochranu zvířat před týráním.