Státní smutek drží také Slovensko, na pohřeb Havla přijela delegace

Také Slovensko dnes drží státní smutek za Václava Havla. Na státní pohřeb do Prahy přijela početná slovenská delegace. Večer bude v bratislavské katedrále zádušní mše a hned po Vánocích ještě vzpomínkový koncert.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská premiérka Iveta Radičová a prezident Ivan Gašparovič, v pozadí druhý zprava ministr zahraničí Slovenska Mikuláš Dzurinda

Slovenská premiérka Iveta Radičová a prezident Ivan Gašparovič, v pozadí druhý zprava ministr zahraničí Slovenska Mikuláš Dzurinda | Zdroj: ČTK

Podobně jako v Česku začal státní smutek na Slovensku v 8 hodin ráno a končí večer 18. hodinou. Zavřela se kasina a vlajky jsou svěšeny na půl žerdi. Večer se také bude konat v bratislavském Dómu svatého Martina zádušní mše.

Na pohřbu nebude chybět slovenská premiérka Iveta Radičová, prezident Ivan Gašparovič ani předchozí prezident Rudolf Schuster. „Měla jsem tu čest se řadit k přátelům pana Havla a dělám to s hrdostí i dnes,“ řekla Iveta Radičová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O státním smutku na Slovensku mluvil ve Světě o deváté na Rádiu Česko zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger

Na poslední rozloučení s Václavem Havlem se do Prahy také chystá řada jeho přátel ze slovenského disentu a z uměleckých kruhů. Z Bratislavy přijede třeba socioložka Zora Bútorová. Havla znala osobně a dlouho o něm dělala na Slovensku i výzkumy veřejného mínění.

Příští úterý se v Bratislavě sejde pestrá hudební společnost na vzpomínkovém koncertě. Vedle jiných zahrají i Plastic People of the Universe nebo Michael Kocáb s kapelou.

Koncert organizuje podobná skupina, která měla na starosti letní festival Pohoda v Trenčíně, kde byl Václav Havel hostem v roce 2008.

Na Slovensku se po smrti Václava Havla nekonala spontánní shromáždění na ulicích, řada lidí se ale zapsala do kondolenčních knih. Slovenské noviny věnovaly Havlově osobnosti mnoho stran a svoje vysílání přizpůsobila i veřejnoprávní televize.

Stručně se ke smrti Václava Havla vyjádřil bývalý premiér a šéf strany Smer Robert Fico, který je známý tím, že neslaví 17. listopad. Také je autorem výroku, že si nevšiml roku 1989. Smer nemá na svém webu o úmrtí Václava Havla žádnou zmínku. Fico pouze řekl, že Havel byl významná postava po roce 1989 v Československu a poté i v Česku.

Za posledních šest let drželo Slovensko více státních smutků než Česko. Loni dokonce dva – za zřícené letadlo s polskými politiky a také za oběti střelce v Bratislavě, který v září 2010 zabil sedm lidí.

Vojtěch Berger, Eva Presová, Simona Bartošová, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme