Státní smutek drží také Slovensko, na pohřeb Havla přijela delegace
Také Slovensko dnes drží státní smutek za Václava Havla. Na státní pohřeb do Prahy přijela početná slovenská delegace. Večer bude v bratislavské katedrále zádušní mše a hned po Vánocích ještě vzpomínkový koncert.
Podobně jako v Česku začal státní smutek na Slovensku v 8 hodin ráno a končí večer 18. hodinou. Zavřela se kasina a vlajky jsou svěšeny na půl žerdi. Večer se také bude konat v bratislavském Dómu svatého Martina zádušní mše.
Na pohřbu nebude chybět slovenská premiérka Iveta Radičová, prezident Ivan Gašparovič ani předchozí prezident Rudolf Schuster. „Měla jsem tu čest se řadit k přátelům pana Havla a dělám to s hrdostí i dnes,“ řekla Iveta Radičová.
O státním smutku na Slovensku mluvil ve Světě o deváté na Rádiu Česko zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger
Na poslední rozloučení s Václavem Havlem se do Prahy také chystá řada jeho přátel ze slovenského disentu a z uměleckých kruhů. Z Bratislavy přijede třeba socioložka Zora Bútorová. Havla znala osobně a dlouho o něm dělala na Slovensku i výzkumy veřejného mínění.
Příští úterý se v Bratislavě sejde pestrá hudební společnost na vzpomínkovém koncertě. Vedle jiných zahrají i Plastic People of the Universe nebo Michael Kocáb s kapelou.
Koncert organizuje podobná skupina, která měla na starosti letní festival Pohoda v Trenčíně, kde byl Václav Havel hostem v roce 2008.
Na Slovensku se po smrti Václava Havla nekonala spontánní shromáždění na ulicích, řada lidí se ale zapsala do kondolenčních knih. Slovenské noviny věnovaly Havlově osobnosti mnoho stran a svoje vysílání přizpůsobila i veřejnoprávní televize.
Stručně se ke smrti Václava Havla vyjádřil bývalý premiér a šéf strany Smer Robert Fico, který je známý tím, že neslaví 17. listopad. Také je autorem výroku, že si nevšiml roku 1989. Smer nemá na svém webu o úmrtí Václava Havla žádnou zmínku. Fico pouze řekl, že Havel byl významná postava po roce 1989 v Československu a poté i v Česku.
Za posledních šest let drželo Slovensko více státních smutků než Česko. Loni dokonce dva – za zřícené letadlo s polskými politiky a také za oběti střelce v Bratislavě, který v září 2010 zabil sedm lidí.