Stíhání investigativního novináře Golunova končí. Ruský ministr vnitra nařídil jeho propuštění
Ruský ministr vnitra Vladimir Kolokolcev v úterý oznámil, že skončí stíhání investigativního novináře Ivana Golunova, obviněného z údajného držení drog. Golunov má být podle ministra propuštěn co nejdřív z domácího vězení, uvedla agentura Interfax.
Novinář, známý odhalováním korupce, obvinění odmítal a tvrdil, že drogy, údajně nalezené během domovní prohlídky, podstrčili do jeho bytu sami policisté, aby jej dostali do vězení. Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Pochyby o policejním postupu vyjádřila i šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková.
„Na základě kriminalistických, biologických, daktyloskopických a genetických vyšetření a posudků bylo rozhodnuto ukončit trestní stíhání Ivana Golunova kvůli tomu, že nelze dokázat jeho účast na spáchání zločinu,“ řekl Kolokolcev.
Ministr rovněž informoval o odvolání policistů, kteří měli novinářův případ na starosti, a o tom, že navrhl prezidentovi Vladimiru Putinovi sesadit z funkcí policejní velitele, kteří mají v Moskvě na starosti boj proti narkotikům.
Rusko vyřeší problém s novinářem Golunovem do Putinovy besedy s občany, tvrdí prezidentská kancelář
Číst článek
O rychlém ukončení novinářova stíhání se v Moskvě spekulovalo už od pondělka. Server Projekt s odkazem na zdroje z prezidentské kanceláře uvedl, že Kreml se bude problému se zadrženým Golunovem chtít zbavit do 20. června, kdy se uskuteční každoroční beseda prezidenta Vladimira Putina s občany přenášená celostátními televizemi. Kreml tyto úvahy popřel.
Na středu, kdy Rusové slaví státní svátek, se v Moskvě, Jekatěrinburgu a dalších městech chystalo několik demonstrací. Účast na nich přes sociální sítě přislíbilo více než 20 000 lidí. Mezitím se pod otevřený dopis za osvobození Golunova podepsalo 7578 novinářů a pod peticí se stejným požadavkem se shromáždilo více než 130 000 podpisů.
Golunova zadrželi moskevští policisté minulý čtvrtek, právně však tento krok vyřídili až o 13 hodin později. Mezitím mu nedovolili zatelefonovat příbuzným a advokátovi. Když se advokáta domáhal, policisté jej zbili. Narkotika, určená k prodeji, našli policisté v batohu při domovní prohlídce novinářova bytu. Z devíti fotografií, údajně pořízených při prohlídce, ale osm zachycovalo jiný byt.