Summit G7 ve čtyřech bodech. Prezidenti a premiéři mluvili o požárech v Amazonii, Íránu, brexitu i clech

Francie až do pondělí hostí setkání lídrů sedmi států silných ekonomik. Do přímořského letoviska Biarritz na jihozápadě země se sjeli například americký prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér Boris Johnson nebo japonský premiér Šinzó Abe. U kulatého stolu nebo na dvoustranných jednáních pak mluvili především o krizi kolem Íránu, požárech v Amazonii, brexitu nebo clech.

přehledně Biarritz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1. Írán

Mezi hlavní témata summitu G7 byla krize kolem Íránu. Lídři sedmičky se podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dohodli na tom, co chtějí „společně Íránu říci“. Cílem všech je, aby Teherán nezískal jadernou zbraň a aby se udržela na Blízkém východě stabilita a mír.

Íránský ministr přiletěl nečekaně do Biarritzu, kde se koná summit G7. Sešel se i s Macronem

Číst článek

Americký prezident Donald Trump má ale za to, že se těchto cílů má každá země pokusit dosáhnout samostatně. Washington má podle něj vlastní plán.

Do Biarritzu navíc v neděli nečekaně přiletěl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Jednal mimo jiné se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem a také s Macronem.

Americký prezident předem nevěděl, že se íránský ministr setká s francouzskou delegací, informoval v neděli podle agentury Reuters Bílý dům.

Německá kancléřka Angela Merkelová však zdůraznila, že jednání íránského ministra není součástí summitu a jde o souběžnou událost. Zároveň řekla, že je třeba využít všechny cesty k mírovému řešení íránského konfliktu.

2. Amazonské požáry

Sedmička zemí se také dohodla na co nejrychlejší pomoci státům v boji proti lesním požárům v Amazonii, kde se tamní deštné pralesy nazývají plícemi planety. Oznámil to francouzský prezident Macron. Podle něj nabízejí technickou a finanční pomoc. 

Mezinárodní společenství už o podporu požádala například Kolumbie. Podle agentury AP ale není jasné, zda by mezinárodní pomoc uvítala kritizovaná Brazílie.

‚Náš dům hoří.‘ Macron chce řešit lesní požáry v Amazonii, je to dle něj mezinárodní krize

Číst článek

Francie se mezi zeměmi G7 situace zvlášť dotýká, protože její zámořské území Francouzská Guyana sousedí s Brazílií. „Náš dům hoří. Doslova. Amazonie, plíce naší planety, které produkují 20 procent našeho kyslíku, hoří. Je to mezinárodní krize," napsal ještě před začátkem summitu na twitteru Macron.

Brazilský národní ústav INPE v úterý zveřejnil statistiku, podle níž se počet lesních požárů v Brazílii letos zvýšil oproti loňsku o 83 procent. Od ledna INPE zaznamenal 71 500 ohnisek lesních požárů v Brazílii, z toho asi 52 procent v Amazonii. Podle expertů požáry zakládají většinou farmáři, aby získali nové pastviny.

Oblast Amazonie zaujímá asi třetinu území Jižní Ameriky, kromě Brazílie zasahuje do Peru, Kolumbie a menší část leží též ve Venezuele, Ekvádoru, Bolívii, Guyaně, Surinamu a Francouzské Guyaně.

3. Brexit

Lídři sedmičky se o víkendu scházeli také na dvoustranných jednáních. Americký prezident Trump posnídal s britským premiérem Borisem Johnsonem, který je na summitu G7 nováčkem. Mluvili spolu o budoucí obchodní dohodě po brexitu.

Podle amerického prezidenta bude tato dohoda „opravdu velká“. Johnson pak vyjádřil pochybnosti, zda bude možné ji dojednat tak rychle, jak si Američané představují.

Johnsonův ‚nehorázný plán‘. Britský premiér podle médií zvažuje zablokování parlamentu před brexitem

Číst článek

Britský ministerský předseda jednal také s předsedou Evropské rady Tuskem, s nímž se v sobotu přes média přel, kdo z nich by mohl kvůli brexitu do dějin vstoupit jako „Pan Bez dohody“. Johnson pak v neděli řekl, že zaznamenal změnu nálady v EU a že šance na brexitovou dohodu s Bruselem v posledních dnech vzrostly.

Prohlásil také, že pokud Británie opustí unii bez dohody, nebude už z právního hlediska dlužit 39 miliard liber, v přepočtu 1,1 bilionu korun, tedy původní odhadovanou výši „brexitového účtu“. Podle propočtů právníků britské vlády by Londýn musel zaplatit jen necelou čtvrtinu uvedené částky.

Johnson od svých unijních partnerů žádá, aby z dohody vyjednané jeho předchůdkyní Theresou Mayovou zmizela takzvaní irská pojistka, která má zabránit vzniku přísných kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království.

Nový britský premiér hodlá Spojené království z Evropské unie vyvést 31. října. Již dříve varoval, že tak učiní, ať už se mu s Bruselem podaří uzavřít dohodu, či nikoli.

4. Cla a obchodní bariéry

Loňský summit v Kanadě se konal v napjaté atmosféře kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku. A skončil fiaskem po rozkolu mezi americkým prezidentem Trumpem a kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Lídři na summitu

Summitu G7 se účastní americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron, poprvé britský premiér Boris Johnson, německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Giuseppe Conte, japonský premiér Šinzó Abe a kanadský premiér Justin Trudeau, Jednání se za EU účastní také předseda Evropské rady Donald Tusk. A státníky doplňuje řada dalších světových politiků a představitelů nejrůznějších mezinárodních organizací.

Také letos byl důležitým tématem mezinárodní obchod a překážky v něm. Trump v pátek oznámil pětiprocentní navýšení cel za dovoz z Číny, čímž reagoval na podobné oznámení Pekingu. Zbylí členové skupiny G7 se jej v Biarritzu snažili přesvědčit o škodlivosti obchodních válek.

Trump sice na dotaz novinářů přiznal pochybnosti o svých krocích ve vztahu k Číně, Bílý dům ale následně v prohlášení uvedl, že prezident pouze lituje, že cla na čínské zboží nezvýšil ještě výrazněji.

Americký prezident také už před odletem na summit pohrozil, že Spojené státy zavedou cla na dovoz francouzských vín, protože Francie uvalila daň na velké internetové podniky jako Facebook, Google nebo Apple.

„Je to velmi nespravedlivé. Pokud to udělají, zdaníme jejich víno nebo uděláme něco jiného,“ prohlásil americký prezident.

Trump oznámil další navýšení cel na čínské zboží. Kroky Pekingu označil za ‚politicky motivované‘

Číst článek

Sám sice prý není žádným „velkým fanouškem“ technologických společností, jsou to ale podle něj americké společnosti. „A upřímně, nechci, aby Francie danila naše společnosti,“ dodal šéf Bílého domu.

Tusk pak po příjezdu do Biarritzu varoval před obchodními válkami mezi členy G7, které by podle něj mohly vést k oslabování důvěry v rámci skupiny.

EU nicméně podle předsedy Evropské rady nebude nečinně přihlížet, pokud Spojené státy uvalí na francouzské zboží cla v odvetě za zavedení digitální daně.

Summit G7 potrvá do pondělí. Francouzský prezident Macron jako hostitel už předem tlumil očekávání od schůzky. Oznámil, že oproti tradici dodržované od roku 1975 z Biarritzu nevzejde žádné závěrečné společné prohlášení. Důvodem jsou zjevně spory s Trumpem v řadě otázek.

Summit G7 se tentokrát koná ve městečku Biarritz na jihu Francie | Zdroj: Reuters

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme