Šéf potravinového fondu vyzval jemenské povstalce, aby nerozkrádali a neblokovali humanitární pomoc
Šéf Světového programu pro výživu David Beasley varoval, že již tento týden může dojít k omezení rozdělování potravinové pomoci do částí Jemenu, které ovládají šíitští povstalci známí jako Húsíové. Informovala o tom agentura Reuters. Světový program pro výživu po povstalcích požaduje, aby zavedli opatření, která zabrání krádežím a obstrukcím při distribuci pomoci.
David Beasley rebely vyzval, aby „je jednoduše nechali dělat jejich práci“. „Jestliže se nám nedostane ujištění, která žádáme, dojde k postupnému přerušení potravinové pomoci, nejspíš již na konci tohoto týdne,“ řekl šéf Světového programu pro výživu (WFP) na jednání Rady bezpečnosti OSN.
Zapomenutá a podceňovaná válka v Jemenu. ‚V očích lidí vidíte, jak jsou zoufalí,‘ říká lékař Dušan Mach
Číst článek
Jak dodal, pracovníci agentury OSN nemohou pracovat nezávisle a pomoc je v povstaleckých oblastech různě přerozdělována.
Obstrukce
Za největší překážku v Jemenu označil WFP obstrukce a neochotu spolupracovat ze strany některých povstaleckých vůdců. Povstalci podle WFP humanitárním pracovníkům opakovaně zabránili v přístupu k hladovějícím civilistům či zablokovali konvoje s pomocí; mezinárodní organizace rovněž zaznamenala, že někteří povstalci se vměšovali do rozdělování pomoci.
Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty.
Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10 tisících obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu přišlo o život na 50 tisíc Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady.