‚Rusové teď útočí přímo.‘ Podle syrských rebelů nasadila Moskva u Idbilu speciální jednotky
Rusko vyslalo speciální jednotky, aby pomohly syrské armádě v dosud neúspěšné ofenzivě v provincii Idlib, která je poslední baštou povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada. S odvoláním na vyšší velitele rebelů o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Ruské ministerstvo informaci popřelo.
Vzbouřenečtí důstojníci uvedli, že je to poprvé, co Moskva poslala pozemní vojska na bojiště během tohoto polního tažení, zahájeného na konci dubna.
Dosud ruští vojáci působili za frontou v pozici velitelů operací, odstřelovačů či obsluhy protitankových střel. Neúčastnili se však přímých bojů.
Neúplné příměří. Syrská a ruská armáda nadále bombarduje Idlib, tři turečtí vojáci byli zraněni
Číst článek
„Tyto ruské jednotky jsou nyní přítomny na bojišti. Rusové teď útočí přímo,“ řekl mluvčí koalice povstaleckých skupin v Idlibu kapitán Nadží Mustafá.
Rusko tvrzení odmítá
Ruské pozemní síly nastoupily na frontu, aby obsadily strategické výšiny severně od města Hamá, které padly do rukou povstalců minulý týden a syrská armáda se je opakovaně marně snažila dobýt zpět. Kromě Rusů se do nové fáze ofenzivy údajně zapojují i Íránem podporované šíitské jednotky.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že speciální jednotky do Idlibu neposlalo, a trvá na tom, že Rusko v Sýrii nemá pozemní armádu. Podle ruského úřadu jsou informace o ruské intervenci mylné.
Na syrskou Dúmu se útočilo toxickým chlorem, zjistili vyšetřovatelé z OPCW. Viníka neoznačili
Číst článek
„V Sýrii nebyly a nejsou žádné ruské pozemní síly,“ tvrdí úřad. „Ve shodě s rusko-tureckými dohodami jsou pouze pozorovatelská stanoviště ruské vojenské policie kolem idlibské nebojové zóny, z nichž spolu s tureckými kolegy sledujeme dodržování příměří,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.
Ve více než dvouměsíční operaci ruská a Asadova vojska nezaznamenala téměř žádné územní zisky, navzdory své početní i technologické převaze. Podle rebelů jde o jednu z mála ofenziv, jež se nevyvíjí podle představ Moskvy, která v Sýrii vojensky zasahuje od roku 2015.
Jako rozhodující se zatím ukazují dodávky zbraní rebelům z Turecka, zejména pak protitankové střely, které prý působí nepříteli značné ztráty.
Při bombardování, které podniká ruská armáda a její spojenci, od začátku ofenzívy zahynulo podle bilance Syrské organizace pro lidská práva 590 civilistů, při útocích radikálů padlo 45 civilistů. Před boji uprchlo z domovů na 330 000 lidí.