Syrští povstalci požádali o ochranu raketami Patriot, NATO jim nevyhovělo
Syrští rebelové vyzvali Američany k ochraně povstaleckých území raketami Patriot. Na summitu Arabské ligy to prohlásil dosavadní vůdce Syrské národní koalice Muáz Chatíb. NATO reagovalo prohlášením, že žádné takové akce v Sýrii nechystá. Z dlouhodobé perspektivy ale nelze zákrok Severoatlantické aliance úplně vyloučit.
Chatíb upřesnil, že o nasazení raket Patriot k ochraně syrských území ovládaných povstalci požádal amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.
Muáz Chatíb přitom v neděli rezignoval kvůli údajné nedostatečné mezinárodní podpoře na post vůdce opoziční Syrské národní koalice a tvrdil, že se mu bude lépe konat mimo její oficiální struktury.
Na fóru Arabské ligy byl ale uveden přímo katarským emírem jako zástupce Sýrie. Zaujal křeslo, které Arabská liga odebrala syrské vládě a vůbec poprvé ho přidělila opozici. S jeho rezignací to tedy nemusí být tak horké, jak se v neděli zdálo.
Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu mluvil ve Stalo se dnes o žádosti syrské opozice o ochranu jejích území raketami Patriot
OSN jmenovala šéfa vyšetřovacího týmu, který má zjišťovat, jestli byly v syrském konfliktu použity chemické zbraně. Incidentů s chemickými zbraněmi byla v nedávné době ohlášena celá řada, mluví se ale hlavně o útoku z minulého týdne nedaleko severosyrského Aleppa.
Podle některých expertů ale mohlo jít o zásah chemikálií konvenční střelou, nebo o cílené použití chemikálií, které jsou běžně určené k rozhánění demonstrací a mezinárodní konvence je nezakazují.
Rozmístění Patriotů v Turecku bylo reakcí na palbu ze Sýrie
Šest baterií raket je od počátku roku postupně rozmisťováno na jihu Turecka. V jejich podpůrném personálu působí na letišti v Incirliku i čeští vojáci.
Severoatlantická aliance rakety Patriot v oblasti nasadila s odůvodněním, že několik raket nebo minometných granátů vypálených ze Sýrie loni zasáhlo tureckou civilní infrastrukturu a zabilo několik lidí. Dodnes přitom není jasné, jestli tehdy rakety vystřelila syrská vláda, nebo povstalci.
Už tehdy se ale spekulovalo, že kdyby se NATO rozhodlo pro jakoukoli vojenskou akci v Sýrii, tak by Patrioty získaly nový smysl. Mohly by například hlídat bezletové zóny a chránit útočící státy před odvetou nebo syrskou protiobranou.