Tálibán vyhlásil všeobecnou amnestii pro státní úředníky. Podíl na chodu státu přiznal i ženám

Radikální hnutí Tálibán, které v posledních dnech převzalo kontrolu nad Afghánistánem, vyhlásilo všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky a vyzvalo je, aby se vrátili do práce. S odvoláním na úterní prohlášení Tálibánu o tom informovala agentura AFP. Podle agentury AP zároveň vysoce postavený představitel hnutí vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. Organizace spojených národů povstalce vyzvala, aby dostáli svým slibům.

Kábul (Aktualizováno: 14:32 17. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Tálibánu, kteří stojí před ministerstvem vnitra v Kábulu

Povstalci se sice snaží ukázat větší umírněnost, velká část Afghánců k tomu však přistupuje s velkou dávkou skepse | Zdroj: Reuters

„Pro všechny byla vyhlášena všeobecná amnestie (...), takže byste se s důvěrou měli vrátit ke svým zvykům,“ uvedlo hnutí v prohlášení. Jde o první, ač neurčité výroky ohledně vlády, kterou radikální hnutí zavede, píše AP. Tálibán stále vyjednává s politickými vůdci padlé vlády a dosud nebylo vyhlášeno oficiální předání moci.

Proč padl Kábul tak rychle? Roli sehrála morálka Afghánců, chybějící platy, munice i špatná strava

Číst článek

Šéf vojenské komise Tálibánu Muhammad Jakúb nařídil svým bojovníkům, aby udržovali disciplínu a v Kábulu nevstupovali do domů a nezabírali vozidla. Pokud by tak učinili, jednalo by se o „čin vzpoury“ a dotyční jedinci za to budou nést zodpovědnost, uvedla stanice Tolo News.

Mluvčí Tálibánu zároveň na twitteru uvedl, že by nikdo neměl vstupovat do obydlí bývalých vládních činitelů a vyhrožovat jim. Nejmenovaný vysoce postavený činitel hnutí agentuře Reuters sdělil, že bojovníci mají zakázáno vstupovat do budov velvyslanectví či bránit v průjezdu vozům diplomatů. 

„Členové Tálibánu dostali na všech úrovních nařízení, abychom se ujistili, že vůči přítomnosti jiných zemí v Afghánistánu nebudeme jednat neuctivě,“ uvedl.

Text pokračuje pod online reportáží.

Postavení žen

Diskutovaným tématem je i postavení žen a dívek, které na přelomu tisíciletí nesměly navštěvovat školy a nemohly pracovat. Na veřejnosti musely chodit zahalené a s mužským doprovodem. Ženy, které pravidla porušily, někdy čelily veřejnému ponižování a bití náboženskou policí jednající v souladu s radikálním výkladem práva šaría. Nyní však Tálibán uvádí, že by se ženy měly podílet na vládě.

„Islámský emirát nechce, aby ženy byly oběťmi,“ uvedl ve vysílání televize, kterou nyní Tálibán kontroluje, člen kulturní komise hnutí Inamulláh Samanganí. „Podle práva šaría by měly být ve vládní struktuře,“ dodal.

„Struktura vlády není plně jasná, ale na základě zkušeností by tu mělo být plně islámské vedení a zapojit by se měly všechny strany,“ uvedl Samanganí.

‚Přežití je v Afghánistánu otázka přizpůsobení se.‘ Dva pohledy na překotný vývoj posledních dní

Číst článek

Zatímco z Kábulu nejsou hlášeny větší boje či střety, většina obyvatel metropole zůstává doma v obavách z dalšího vývoje. AP připomíná, že převzetí kontroly nad městem doprovázelo propuštění vězňů z věznic a rabování skladů zbraní. Starší generace si navíc stále pamatuje předchozí vládu Tálibánu z let 1996 až 2001, kterou provázelo kamenování, amputace končetin nebo veřejné popravy.

Povstalci se sice v posledních letech snažili ukázat větší umírněnost, velká část Afghánců k tomu však přistupuje s velkou dávkou skepse, píše AP.

‚Dodržte sliby‘

Organizace spojených národů (OSN) nyní Tálibán vyzvala, aby „dostál svým slibům“, včetně závazků vyhlásit amnestii pro vládní zaměstnance v Afghánistánu, zahrnovat ženy ve veřejném dění a dovolit dívkám studium.

Tálibán měl řadu prohlášení, které jsou na povrchu uklidňující. Ale jejich činy jsou výmluvnější než slova a nyní je velmi brzo - je to proměnlivé, uvedl mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.

Pochopitelně vzhledem k jejich historii se tato prohlášení setkávají se skepsí. Nicméně sliby byly dány a budeme pečlivě kontrolovat, jestli je dodrží nebo ne, dodal mluvčí a členské státy OSN vyzval, aby využily svůj vliv na Tálibán k ochraně civilních životů.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme