Čína hrozí silou, pokud USA budou bránit sjednocení s Tchaj-wanem. Američany viní i z krize na Ukrajině
Čína ve středu pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu ve snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvádí agentura Reuters.
Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej ve středečním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.
Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem „Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře“ v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.
Autokratům nelze ustupovat. Stali bychom se vazaly, hodnotí návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu Vystrčil
Číst článek
„Pokud se nějaké vnější síly budou vměšovat nebo se budou radikálně projevovat separatistické síly, budeme vždy připraveni reagovat použitím síly nebo jiných nezbytných prostředků,“ uvádí se v dokumentu, který vydala kancelář čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu.
Kritizuje v něm Spojené státy za to, že nerespektují zásady jedné Číny, podle kterých by Washington měl Peking uznávat jako jedinou legitimní čínskou vládu.
Čína vytýká Spojeným státům také to, že s ostrovem udržují oficiální vztahy a podporují prodej zbraní na Tchaj-wan. Dokument taktéž tvrdí, že Washington navádí ostatní země k zasahování do záležitostí Tchaj-wanu a pomáhá ostrovu rozšířit jeho mezinárodní působení.
Pelosiová byla nejvýše postavenou americkou představitelkou, která Tchaj-wan navštívila od konce 90. let minulého století.
Čína v reakci na její cestu přijala rozsáhlé protiamerické sankce a v okolí ostrova zahájila vojenská cvičení, o kterých v úterý tchajwanský ministr zahraničí řekl, že jsou „přípravou na invazi“.
Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území a v minulosti varovala, že pokud se ostrov pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.