Teherán podnikl raketový útok, který zabil dvě děti, tvrdí Pákistán. Iránská média původní zprávy stáhla

Íránská státní média v úterý večer informovala o tom, že Teherán podnikl vzdušné údery na území Pákistánu, které údajně mířily na dvě základny balúčské militantní skupiny Džajš al-Adl. Podle agentury AP však média zprávu následně bez uvedení důvodu stáhla. Stalo se tak jen den poté, co íránské Revoluční gardy zaútočily raketami na cíle v Iráku a Sýrii. Islámábád uvedl, že útok zabil dvě děti a zranil tři lidi, píše AP.

Aktualizováno Teherán/Islámábád (Aktualizováno: 0:16 17. 1. 2024) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rakety

Írán podnikl raketový útok na území Pákistánu, tvrdí Islámábád (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Íránská státní tisková agentura IRNA a státní televize nejprve oznámily, že při útoku na cíle v horské oblasti pákistánské provincie Balúčistán byly použity rakety a drony. Pákistánská vláda však později úder potvrdila, důrazně ho odsoudila a podotkla, že takové činy jsou v rozporu s dobrými sousedskými vztahy.

Na Irák zaútočily íránské revoluční gardy. Městem Irbíl otřásly exploze, letiště zastavilo provoz

Číst článek

„Pákistán rozhodně odsuzuje toto nevyprovokované narušení vzdušného prostoru Pákistánu Íránem a útok uvnitř pákistánského území, které zapříčinily smrt dvou nevinných dětí a zranění tří dívek. Toto narušení pákistánské suverenity je zcela nepřijatelné a může mít vážné následky,“ varovalo pákistánské ministerstvo zahraničí.

Íránská státní média později prvotní zprávu náhle a bez vysvětlení odstranila, ačkoli polooficiální agentura Tasnim ji na svých webových stránkách zatím ponechala. Press TV, anglickojazyčná verze íránské státní televize, přisoudila útok íránským polovojenským Revolučním gardám.

Íránské úřady neposkytly k události žádné vysvětlení a na žádost AP o komentář nereagovaly. V Íránu se nicméně stává, že citlivé zprávy ze státních médií náhle zmizí, podotkla agentura.

Raketový útok na Irák není výjimečný. Írán ale Izraeli a Kurdům vysílá jasný signál, míní expert

Číst článek

Militantní sunnitská skupina Džajš al-Adl (Armáda spravedlnosti) byla založena v roce 2012 a v poslední době stupňuje přeshraniční útoky proti íránským bezpečnostním silám, a to včetně pumových útoků a únosů.

Džajš al-Adl tvrdí, že usiluje o širší práva a lepší životní podmínky pro menšinu Balúčů v převážně šíitském Íránu. Teherán proti ozbrojencům v pohraničí dlouhodobě bojuje, ale úder pomocí raket a dronů by byl bezprecedentní.

Íránské revoluční gardy ovšem v pondělí večer zaútočily balistickými raketami na údajná špionážní centra a protiíránské teroristické skupiny u iráckého Irbílu a v Sýrii zaútočily raketami na „pachatele teroristických operací“ v Íránu.

Teherán se tak snaží mimo jiné reagovat na dvojí bombový útok ze začátku ledna v Kermánu, při němž přišlo o život přes 90 lidí a na tři stovky dalších byly zraněny. K atentátu se přihlásil Islámský stát.

Irácké ministerstvo zahraničí dnes podle agentury Reuters oznámilo, že Bagdád kvůli íránské agresi podal stížnost k Radě bezpečnosti OSN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme