Mayová končí na pozici lídra. Konzervativní strana oficiálně hledá nového britského premiéra
Britská premiérka Theresa Mayová v pátek oficiálně skončila jako lídr vládních konzervativců. O rezignaci informovala poslanecký klub strany známý jako Výbor 1922, který očekávaný vývoj potvrdil v tiskové zprávě. Naplno tak začíná proces výběru nového lídra a tedy i příštího britského premiéra. Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier varoval, že s touto výměnou se nic nezmění na otázce fungování irské hranice po odchodu Británie z EU.
Mayová byla hlavní tváří Konzervativní strany od července 2016. To, že pátek 7. června bude jejím posledním dnem v této roli, oznámila před dvěma týdny, když hned v počátku ztroskotal její čtvrtý pokus o ratifikaci brexitové dohody. Svůj páteční krok Mayová podle všeho nebude veřejně komentovat.
Kdo vyvede Británii z unie? Mayovou chtějí nahradit její ministři, o lídrovi rozhodne 124 000 straníků
Číst článek
Výzvám k rezignaci Mayová čelila v podstatě už od listopadového uzavření dohody o podmínkách brexitu, v prosinci ale ustála vnitrostranické hlasování o důvěře. „Rozvodovou“ dohodu se třikrát pokusila prosadit v parlamentu, poslanci ale dokument pokaždé odmítli.
Když po dlouhých jednáních s opozicí v květnu oznámila nový plán na ratifikaci dohody, vzbouřila se proti ní i část kabinetu, načež premiérka na konci týdne oznámila harmonogram svého odchodu. Downing Street 10 tedy opustí bez splnění svého hlavního cíle: vyvést Británii z unie.
„Její tým se snaží formovat její odkaz tak, aby přesahoval selhání v otázce brexitu. Svému nástupci ale zanechává Mayová národ, v němž tradiční politické rozdělení nahlodávají silné postoje ohledně toho, zda by měla Británie opustit EU a jakým způsobem by k tomu mělo dojít,“ shrnula situaci agentura Reuters.
Až do konce července
Britskou vládu Mayová povede až do konce volby nového stranického lídra, která má skončit v týdnu od 22. července. Za favorita nadcházejícího souboje je nyní považován exministr zahraničí Boris Johnson, nemalé šance mají také současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, ministr životního prostředí Michael Gove a bývalý ministr pro brexit Dominic Raab.
Prohlášení Výboru 1922 bylo zároveň výzvou pro všechny uchazeče, aby podali přihlášky do voleb, na což budou mít prostor v pondělí od 10.00 do 17.00 britského času (11.00 až 18.00 středoevropského letního času). Krátce na to by měl být oficiální seznam kandidátů zveřejněn. Momentálně hodlá o post lídra strany usilovat 11 konzervativců.
Historie bude Mayovou hodnotit podle toho, jak obstojí její nástupce, míní politolog
Číst článek
Přihlášku každého zájemce musí podpořit osm konzervativních poslanců. Volba jako taková začne 13. června, kdy začne série hlasování na úrovni poslanců. Tento proces zúží pole kandidátů na finální dvojici, mezi níž se bude v poslední fázi rozhodovat členská základna strany.
Nový premiér, stejná výzva
Barnier, který byl při vytváření „rozvodové“ dohody hlavním vyjednavačem EU, v pátek varoval, že nový britský premiér bude čelit stejné výzvě v podobě zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Kvůli tomuto společnému cíli byla do brexitové dohody zahrnuta takzvaná irská pojistka, avšak tento mechanismus byl následně v Británii hlavním terčem odpůrců dohody.
„Ten problém je tady, vytvořil ho brexit... Ať se stane cokoli, nový premiér ten problém nezmění. Ten problém je tady a nový premiér bude mít zodpovědnost ho s námi řešit,“ citoval Barniera Reuters.