ByteDance nechce prodat TikTok. Pokud to neudělá, hrozí sociální síti zákaz v USA
Čínská společnost ByteDance navzdory tlaku ze Spojených států nemá v úmyslu prodat svoji videoaplikaci TikTok. Spojené státy přijaly zákon, který firmu k takovému postupu nutí, jinak bude v Americe TikTok zakázán. Uvedl to server zpravodajské televize BBC. Odvolává se na oznámení firmy na jejím oficiálním účtu na sociální síti Toutiao, kterou ByteDance vlastní.
TikTok začátkem tohoto týdne uvedl, že zákon hodlá napadnout u soudu. Firma tuto právní úpravu považuje za protiústavní.
Antivirus: TikTok sbírá citlivé informace. Přemýšlejte, jaká oprávnění aplikaci povolíte
Číst článek
Oznámení firmy ByteDance se objevilo v reakci na zprávy v médiích, podle kterých podnik zkoumá možnost prodeje TikToku bez algoritmu, s kterým aplikace pracuje.
„Zprávy zahraničních médií o prodeji TikToku firmou ByteDance nejsou pravdivé,“ uvedla společnost. A dodala, že nemá žádné plány na prodej TikToku.
Zpřísnění kontroly čínské vlády nad soukromými společnostmi vyvolalo v USA a dalších západních zemích obavy o to, jak velkou kontrolu má čínská komunistická strana nad společností ByteDance a nad daty, která má k dispozici. TikTok opakovaně popřel obvinění, že čínská vláda má nad firmou ByteDance kontrolu.
TikTok uvádí, že 20procentní podíl v ByteDance vlastní čínský zakladatel této firmy. Přibližně 60 procent firmy vlastní institucionální investoři, včetně velkých amerických investičních firem Carlyle Group, General Atlantic a Susquehanna International Group. Zbývajících 20 procent vlastní zaměstnanci z celého světa. Tři pětiny členů správní rady ByteDance jsou přitom Američané.
Základ komunikace na TikToku je, že se člověk nesmí brát vážně, říká mediální expertka
Číst článek
Čínská vláda obavy rovněž odmítla a označila je za paranoiu. Varovala také, že zákaz TikToku by se Spojeným státům vymstil.
Zákon nařizující „prodej, nebo zákaz“ podepsal tento týden americký prezident Joe Biden. Okamžitý zákaz TikToku v zemi však nehrozí.
ByteDance má nyní devět měsíců na prodej podniku a další tříměsíční odklad, než bude možné případný zákaz uplatnit. To znamená, že termín prodeje by s největší pravděpodobností nastal v roce 2025, po prezidentských volbách v USA.