Tisíce Slováků žádají o zproštění branné povinnosti, obávají se mobilizace kvůli Ukrajině
Tisíce mladých Slováků se nečekaně obrátily na úřady, aby je v případě válečného konfliktu nepovolal stát do mimořádné služby v armádě. Takový nápor odmítačů mimořádné služby Slovensko nezažilo. Důvodem jsou obavy z možné mobilizace v případě válečného konfliktu na sousední Ukrajině.
Slovensko stejně jako Česko zrušilo povinnou základní vojenskou službu a má profesionální armádu, branná povinnost ale zrušena nebyla. Pokud by ji tedy slovenská armáda vyhlásila, vztahovala by se i na muže starší 19 let, kteří mají trvalý pobyt na Slovensku.
Mladí lidé ale mohou službu v armádě odmítnout z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání. Musí to ale úřadům oznámit vždy v průběhu ledna, v době míru, a nikoli před vypuknutím válečného stavu. Zákon to umožňuje od roku 2006.
Proč slovenští muži hromadně oznamují úřadům, že za války nechtějí bojovat, zjišťoval zpravodaj Petr Vavrouška
Slovenský deník Pravda nyní napsal, že v minulých letech napočítaly úřady několik desítek žádostí o zrušení branné povinnosti, letos to ale bylo přes 12 tisíc mužů. Důvodem jsou zejména obavy z případného válečného konfliktu, který by se mohl rozrůst za hranice Ukrajiny.
Ministerstvo obrany podle listu považuje za předčasné dělat jakékoliv závěry. Čeká na finální čísla, která by měla přijít v nejbližších týdnech. O možném ohrožení bezpečnosti státu nechce spekulovat i přesto, že do mimořádné služby nechtějí nastoupit tisíce mužů.