Odstřihnutí Trumpa od sítí vyvolává bouřlivé diskuse o svobodě projevu. Končící prezident odchází oslaben

Trvalé zablokování twitterového účtu Donalda Trumpa vyvolává v USA, ale také na českých sociálních sítích vášnivé diskuse. Jen na twitteru měl odcházející prezident přes 88 milionů sledujících, do konce funkčního období navíc nemá přístup ani na facebook nebo instagram a znepřístupněna byla nově také platforma Parler, kam se jeho příznivci začali houfně přesouvat. Umlčení Trumpa tak vyvolává otázky o svobodě slova a roli technologických gigantů.

Analýza Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Po středečním obsazení budovy Kongresu, které následovalo po Trumpově opakovaném neuznání výsledku voleb a výzvě k pochodu na Kapitol, nabraly události kolem prezidentových sociálních sítí rychlý spád.

Twitter společně s Facebookem nejprve dočasně zablokovaly jeho účty a požádaly o smazání některých problematických příspěvků, v nichž Trump opakovaně hovořil o „ukradených volbách“ a násilné demonstranty označoval za „skvělé vlastence“.

Trump je nejhorší prezident v dějinách USA, účtuje Schwarzenegger. ‚Ale vyjdeme z toho silnější‘

Číst článek

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg později oznámil, že zablokování účtu potrvá nejméně do předání Bílého domu jeho nástupci Joeovi Bidenovi z Demokratické strany.

Ke stejnému rozhodnutí přistoupilo také vedení Instagramu, jenž pod Facebook spadá. Následovaly další sociální sítě, jako Reddit nebo aplikace Snapchat.

Nejtvrdší rána přišla v pátek, kdy kvůli „nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem“ Twitter natrvalo zablokoval Trumpův účet s více než 88 miliony sledujících.

Sociální síť, která už v minulých měsících často označovala prezidentovy příspěvky jako nepřesné či sporné, svým pátečním rozhodnutím vyvolala bouřlivé debaty v řadách příznivců i odpůrců dosluhujícího prezidenta. Podle některých měl tento krok přijít mnohem dřív, jiní zase upozorňují na svobodu slova, případně tvrdí, že Twitter jedná nesystematicky.

„Jakožto krizové opatření si myslím, že to je v pořádku. Poté, co se pokusil o jakýsi protiústavní převrat a nabádal davy, aby zvrátily výsledek regulérních svobodných voleb a vytvářely přitom nátlak na Kongres, který měl jednoznačně násilný charakter, je za takovéto situace v pořádku, že ho vyloučily. Trump totiž situaci radikálně vyhrocuje. Jako dlouhodobější opatření si ale myslím, že to je nesmysl,“ řekl serveru iROZHLAS.cz publicista Tomáš Klvaňa, který přednáší na New York University Prague.

„Donald Trump lže každý den několikrát a dělá to už čtyři roky ve funkci. Permanentní vyloučení je tedy podle mě další z nesystémových opatření zaměřených čistě proti Donaldu Trumpovi. Myslím, že se jim to časem vymstí,“ dodává Klvaňa, podle něhož je samozřejmé, že postup ještě víc rozhněvá prezidentovy příznivce. Vzhledem ke kritické situaci je to ale prý vedlejší. 

Parler offline

Debata se znovu rozproudila v pondělí, kdy se stala nedostupnou také sociální síť Parler, která je u Trumpových příznivců velmi oblíbeným prostředkem komunikace.

Raketový nástup a nyní pád. Sociální síť Parler, kterou si oblíbili američtí konzervativci, je nedostupná

Číst článek

Parler, podobně jako platforma Gab, totiž nemoderuje obsah jejích uživatelů, po zásazích ze strany Twitteru nebo Facebooku proti šíření falešných zpráv a konspiračních teorií se tak na neregulované sociální sítě začali houfně přesouvat američtí ultrakonzervativci i stoupenci tamní krajní pravice.

Právě Gab a Parler se také staly hlavními komunikačními kanály, přes které Trumpovi příznivci obsazení Kongresu organizovali. Jak minulý týden upozornil deník The New York Times, okamžitě po prezidentově výzvě k pochodu na Kapitol zahltily obě sociální sítě stovky příspěvků volající po napadení Kongresu, ale i pokyny, kterým ulicím se vyhnout nebo jaké přinést náčiní potřebné například k vypáčení dveří.

Proti Parleru, který si ve Spojených státech našel zhruba osm milionů uživatelů (z celkových 10 milionů), už v pátek zakročila společnost Google. Americký technologický gigant ji vyřadil ze služby Google Play, kterou využívají uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android pro instalaci aplikací. Ke stejnému rozhodnutí o víkendu přikročil také Apple a následně společnost Amazon. Od půlnoci západoamerického času (pondělí ráno SEČ) se tak Parler ocitl mimo provoz.

Šaman-konspirátor a další známé tváře krajní pravice. Kdo jsou trumpisté, kteří vtrhli do Kapitolu?

Číst článek

„Velké technologické firmy ho vyřadily ze svých sítí a to je pro Parler, který nemá vlastní infrastrukturu, velmi těžká záležitost. Myslím, že pro tyto alternativní sítě to bude znamenat velké investice a je otázka, jestli se jim povede se vrátit,“ podotýká Klvaňa.

Google, Apple a Amazon argumentují tím, že se snaží oblíbenou platformu ultrakonzervativců dotlačit k tomu, aby více moderovala příspěvky vyzývající k násilnostem. Odstřihnutí Parleru ale zároveň rozproudilo otázky, zda technologičtí giganti nejednají ve jménu boje proti nenávistným projevům za hranou.

„Ať už to bylo správně, nebo špatně, učinily (tímto krokem) politické rozhodnutí,“ řekl The Wall Street Journal Jonathon Hauenschild z americké konzervativní neziskové organizace American Legislative Exchange Council.

Už během víkendu se proti trvalému zrušení Trumpova účtu na twitteru postavila i taková jména jako Alexej Navalnyj. Přední kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, který se v Německu zotavuje po otravě novičokem, označil rozhodnutí Twitteru za „nepřijatelný akt cenzury“ a nebezpečný precedens, který mohou „aktivně využívat nepřátelé svobody po celém světě“, včetně Ruska.

10. This precedent will be exploited by the enemies of freedom of speech around the world. In Russia as well. Every time when they need to silence someone, they will say: 'this is just common practice, even Trump got blocked on Twitter'.

19:16 – 09. 01. 2021

1494 9142

Oslabený Trump

Po středečním obsazení Kapitolu se tak Trump stává izolovanějším než kdy dřív.

Analytik Boháček: Selhali konkrétní lidé od ochranky Kapitolu po Trumpa, americká demokracie ale obstála

Číst článek

Když Twitter minulý týden zablokoval jeho účet, náhradním komunikačním prostředkem dosluhujícího prezidenta se podle řady médií měl stát právě Parler.

Uživateli této sítě se ostatně stali i jeho synové Eric a Donald Trump Junior, profil tam má mimo jiné také kongresman a blízký Trumpův spojenec David Nunes, známý pro své šíření krajně pravicových dezinformací a konspiračních teorií. Nynější problémy Parleru ale tyto vyhlídky komplikují.

Mnohem větší ránu nicméně představuje trvalé zablokování účtu na twitteru, který Trump používal každý den a který se stal jeho hlavní komunikační zbraní. Možnosti, jaké mu nabízel jeho masivně sledovaný účet, už na žádné jiné platformě v dohledné době nedosáhne.  

„Na twitteru měl 88 milionů sledovatelů a neexistuje nic, co by mu tento způsob komunikace nahradilo. Tím, že nemá k dispozici adekvátní náhradu, je teď velmi oslabený. Ale i kdyby síť Parler dál fungovala, šlo by v porovnání s twitterem jen o pár milionů lidí,“ říká Klvaňa pro iROZHLAS.cz.  

Odstřihnutí Trumpa od účtů na celosvětově známých sociálních sítích zároveň opět rozhýbalo spekulace, podle kterých by si současný prezident mohl po odchodu z Bílého domu založit vlastní platformu.

Nelehký odchod z Bílého domu. Po předání úřadu Trumpovi hrozí žaloby, v záloze má televizi

Číst článek

Vzhledem k jeho dřívějším zkušenostem z televizní obrazovky – zejména díky své dřívější reality show The Apprentice na stanici NBC – americká média píšou také o možném vybudování vlastní televizní stanice. Ta by se stala konkurencí zejména pro konzervativní Fox News, která šla prezidentovi na ruku, během vyhlašování volebních výsledků ale obrátila.

Jak nicméně upozorňuje odborník z New York University Prague, k takovýmto plánům „jsou zapotřebí neuvěřitelné investice, Trump je ale v tuto chvíli toxický brand“. Je proto jen velmi málo podnikatelů, kteří by byli ochotní do takovýchto projektů peníze investovat.

„Už existují některé alternativní weby jako Newsmax nebo One America News Network a myslím, že se to bude ubírat spíš touto cestou – že odliv od tradičnějších sociálních sítí nebo televizí k těmto alternativním, absolutně neregulovaným platformám, které jsou jen čistou propagandou, bude pokračovat. Otázkou je, jestli to vůbec může nahradit tradičnější kanály. Já myslím, že ne. Proto to Trumpa v tuto chvíli reálně oslabuje,“ uzavírá Klvaňa.

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme