Šaman-konspirátor a další známé tváře krajní pravice. Kdo jsou trumpisté, kteří vtrhli do Kapitolu?

K násilí a podpoře Donalda Trumpa všemi možnými způsoby vyzývali na sociálních sítích dlouhé týdny, ve středu přišla jejich příležitost. Představitelé americké krajní pravice spolu s dalšími příznivci dosluhujícího amerického prezidenta vtrhli do budovy Kongresu, kde právě probíhalo jinak rutinní zasedání, jež mělo stvrdit výsledek prezidentských voleb. Kdo byl mezi extremisty, kteří obsadili ikonický Kapitol, a jaké jsou jejich příběhy?

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jake Angeli známý pod jménem „Q-Šaman“ byl jedním z těch, co vtrhli do Kapitolu

Jake Angeli známý pod jménem „Q-Šaman“ byl jedním z těch, co vtrhli do Kapitolu | Zdroj: Profimedia

„Naše země toho měla už dost… Nemůžete uznat porážku, když jde o krádež,“ prohlásil Donald Trump k tisícům příznivcům během 70minutového vystoupení, které následně odstartovalo útok na americký Kongres.

Rozbíjení oken, kopání do kamer a selfie s policisty. Podívejte se, jak Trumpovi příznivci obsadili Kapitol

Číst článek

Jen krátce po projevu před Bílým domem, který Trump ukončil výzvou k pochodu svých příznivců k budově Kapitolu, ožily i sociální sítě Gab a Parler – v Česku ne příliš známé platformy, kam se po zásazích Twitteru nebo Facebooku proti šíření falešných zpráv a konspiračních teorií začali přesouvat extremisté i stoupenci krajní pravice.

Právě tam se útok na Kapitol, kde právě probíhalo jednání o stvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb, začal organizovat.

Podle deníku The New York Times zahltily Gab a Parler stovky příspěvků vyzývající k napadení Kongresu, ale i pokyny, kterým ulicím se vyhnout nebo jaké přinést náčiní potřebné například k vypáčení dveří. Někteří z Trumpových příznivců se pochlubili také tím, že jdou do žalostně zabezpečeného Kapitolu ozbrojení.

Výzvy k ovládnutí ikonické stavby a násilí vůči členům Kongresu na těchto online platformách kolovala už týdny předtím. To vše za značného přispění dosluhujícího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, který opakovaně odmítl vystoupit proti myšlenkám a stoupencům konspirační teorie QAnon či krajně pravicové skupiny Proud Boys.

Příkladem za všechny se stala první televizní debata s demokratickým protikandidátem Joem Bidenem, během které Trump - namísto distancování se - členům Proud Boys vzkázal: „Stáhněte se a čekejte.“

Tato stupňující se aktivita a agresivita extremistů na sociálních sítích se ve středu nakonec převtělila do reálných činů. Výsledkem je bezprecedentní útok na Kapitol, hromadné zatýkání a čtyři mrtví.

Z liberála ‚monstrem‘

Zatímco se demonstranti volně procházeli po chodbách Kongresu, pořizovali si snímky se sochami amerických politických velikánů a vybízeli na sociálních sítích k příchodu dalších „trumpistů“, vody rozčeřil Trumpův tweet odkazující na viceprezidenta Mikea Pence.

Na republikánského politika Trump v minulých dnech opakovaně tlačil, aby během jednání Kongresu odmítl započítat volitele z některých států, a odvrátil tak stvrzení výhry Joea Bidena v listopadových volbách.

‚Musíte ukázat sílu.‘ Vpádu do Kapitolu předcházely Trumpovy ostré výroky o útoku na demokracii

Číst článek

V příspěvku zveřejněném přesně ve 14:24 napsal, že Pence „neměl dost odvahy udělat to, co měl“. Krátce na to se na síti Gab začaly sdílet desítky zpráv vyzývající demonstranty v budově Kapitolu, aby viceprezidenta dopadli.

„Kde je Pence?“ ozývá se na videích pořízených uvnitř Kapitolu, které Trumpovi stoupenci nahráli na sociální sítě. Při hledání republikána, který prezidentovu naléhání nevyhověl, ale výtržníci úspěšní nebyli.

Identitu většiny z těch, kteří ve středu násilně vtrhli do budovy Kapitolu, se prozatím nepodařilo odkrýt. Mezi extremisty se nicméně objevily i tváře známé z dřívějších protestů a násilných střetů po celé zemi.

Jedním z nich je podle serveru Daily Beast Tim Gionet – představitel směru alt-right, který spojuje krajně pravicové a nacionalistické hnutí. Na sociálních sítích velmi aktivní neonacista známý pod pseudonymem „Baked Alaska“ vysílal živě z jedné kanceláří budovy Kongresu.

Gionetův 20minutový přímý přenos, na kterém je mimo jiné vidět, jak si jeden z policistů fotí selfie s výtržníky, sledovalo na 16 tisíc lidí.

Gionet nebyl vždy Trumpovým podporovatelem. Ještě několik let zpátky podporoval hnutí Black Lives Matter vystupující proti rasové nerovnosti, a pracoval dokonce pro americký zpravodajský server BuzzFeed. Právě ten z něj ale měl „udělat monstrum“, jak Gioneta před třemi lety citoval web Business Insider (BI).

„Věc, která mě k Trumpovi skutečně přitáhla, byl jeho postoj proti politické korektnosti,“ řekl tehdy v rozhovoru pro BI stoupenec alternativní pravice, který si na paži dokonce nechal tvář Donalda Trumpa vytetovat.

Šaman QAnonu

Možná největší pozornost mezi extremisty v Kapitolu poutal muž s pomalovaným obličejem a kožešinou s rohy na hlavě. Jake Angeli, který je kvůli svému kostýmu známý pod jménem „Q-Šaman“, je známým šiřitelem konspirační teorie QAnon.

Stoupenci proudu, který propojuje hned několik pravicových konspiračních teorií, mimo jiné tvrdí, že je svět řízen spolkem satanistických pedofilů zneužívajících děti – mezi nimi Hillary Clintonovou, Barackem Obamou a Georgem Sorosem. V čele tajného tažení proti tomuto zločinnému spolku přitom podle přívrženců QAnonu stojí právě Trump.

Na záběrech ze Senátu je mimo jiné vidět, jak Angeli pózuje s vlajkou v ruce, zatímco před ním leží jiný z Trumpových příznivců s kšiltovkou „Make America Great Again“.

Po vyklizení Kapitolu se s Angelim telefonicky spojil novinář kanadského deníku Globe and Mail Adrian Morrow, podle kterého policie nakonec vzdala snahy jim ve vstupu do Senátu zabránit. „Řekl, že ho pak policisté slušně požádali, aby odešel, a pustili ho bez zatčení,“ napsal Morrow na twitteru.

I spoke with Jake Angeli, the QAnon guy who got inside the Senate chamber. He said police eventually gave up trying to stop him and other Trump supporters, and let them in. After a while, he said police politely asked him to leave and let him go without arrest

23:07 – 06. 01. 2021

7870 12937

Dvaatřicetiletý Angeli, který pochází z Arizony, je jedním z nejviditelnějších podporovatelů Donalda Trumpa.

Muž, který se v minulosti snažil prorazit mimo jiné jako herec, je často vidět před Arizonským státním kongresem, kde se snaží mezi lidmi šířit konspirační teorie hlásané QAnonem. Objevil se také na několika Trumpových mítincích a v listopadu se na sociálních sítích dokonce objevila fotka, na které si podává ruku s Trumpovým právníkem Rudim Guilianim.

‚Zastavte tu krádež‘

Americkým médiím a pozorovatelům se podařilo identifikovat také několik dalších stoupenců krajní pravice, kteří se ve středu do Kapitolu dostali. Mezi nimi je i dvaadvacetiletý autor podcastu „America First“ Nick Fuentes. Do února loňského roku měl i vlastní kanál na YouTube, kvůli nenávistným projevům mu ho ale zrušili.

Fuentes se hlásí ke „Groypers“ – skupině se zeleným žabákem ve znaku, která hlásá bílou nadřazenost, brojí proti imigraci i právům homosexuálů. Bývalý student Bostonské univerzity často vystupuje také na mítincích na podporu Donalda Trumpa.

„Slibujeme, že pokud Republikánská strana neudělá vše, co je v jejích silách, aby udržela Trumpa v úřadu, tak Republikánskou stranu zničíme,“ hlásal Fuentes do megafonu během prosincového shromáždění ve Washingtonu, zatímco Trumpovi příznivci kolem něj v rukou třímali transparenty s nápisy „Stop the Steal“ (Zastavte tu krádež) odkazující na podle nich zfalšované prezidentské volby.

Vedle viditelných tváří americké krajně pravicové scény se do Kapitolu dostala i řada dalších neonacistů, kteří doposud známí nebyli. Jeden z mužů do Kapitolu přišel v černé mikině s bílou lebkou a nápisem „Camp Auschwitz – Work brings freedom“ (Tábor Osvětim – práce osvobozuje).

Eliška Orosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme