OSN jednalo o vstupu Turecka do Sýrie. Operaci Olivová ratolest neodsoudilo
Turecko varovalo Spojené státy před podporou kurdských milic v Sýrii. Ankara to vyhlásila, zatímco Rada bezpečnosti OSN neodsoudila tureckou ofenzivu na severozápadě Sýrie kolem města Afrín, která trvá od konce minulého týdne a je namířena proti kurdským milicím, které oblast u Afrínu ovládají.
O turecké ofenzivě se mluvilo na schůzce, na které měl původně k situaci v Sýrii vystoupit šéf agentury OSN pro humanitární pomoc Mark Lowcock. Francie si vyžádala, aby se schůzka týkala i turecké operace u Afrínu. Celé jednání se přitom týkalo primárně humanitární situace v Sýrii - ať už v okolí Afrínu, kde turecké jednotky útočí od minulého týdne, tak i na jiných místech v Sýrii.
Omezte vojenskou operaci v severozápadní Sýrii, vyzvaly Spojené státy Turecko
Číst článek
Francouzský velvyslanec Francois Delattre požadoval, aby bylo Turecko v Afrínu zdrženlivější. Podle něj to byl všeobecně sdílený názor, nicméně Rada bezpečnosti nevydala žádné společné prohlášení, na kterém by vyzvala ať už k ukončení své pozemní operace v Sýrii, nebo i jen ke zdrženlivosti. Mimo jiné i proto, že na jednání osobně nebyla americká velvyslankyně Nikki Hayleyová.
Turecko oznámilo, že kurdské milice na severu Sýrie používají americké zbraně a varovala proto Washington, aby Kurdy nepodporoval. Ankara totiž milice YPG - napojené na Stranu kurdských pracujících PKK - považuje za teroristickou organizaci.
Kurdové, kteří v minulosti měli i americkou podporu, byli hlavní složkou povstalecké koalice - takzvaných Syrských demokratických sil - která na severu Sýrie vybojovala většinu pozemních bojů proti organizaci Islámský stát. Zároveň přitom ovládla většinu syrského území jižně od tureckých hranic.
Krize u Damašku
Turecká armáda v uplynulých dnech postoupila hlouběji do syrského území a ovládla tam několik vesnic. Ankara tvrdí, že operace s krycím jménem Olivová ratolest brzy skončí.
Turecko o víkendu Afrín začalo bombardovat letecky a poté tam vyslalo i pozemní síly - o ofenzivě přitom předem informovalo jak Spojené státy, tak Rusko. Cílem operace je podle Ankary vytvořit třicetikilometrové nárazníkové pásmo kolem hranic, které nebudou kontrolovat Kurdové.
Jednání Rady bezpečnosti OSN se týkalo i dalších oblastí v Sýrii. Kromě Afrínu také některých oblastí v provincii Idlib a povstalecké enklávy Východní Ghúta u Damašku. Tam je v obležení syrských vládních jednotek asi 400 000 lidí a podle pozorovatelů OSN je tamní humanitární situace kritická. Podle francouzského velvyslance Delattra dokonce hrozí podobná krize jako v Aleppu.
Záchranáři ve Východní Ghútě - tzv. Bílé přilby - kromě toho tvrdili, že při bombardování města Dúma v enklávě měli v posledních dnech někteří lidé dýchací problémy a podezírali syrskou vládu z chemických útoků chlorem.