Obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii je už přes 45 000, záchranáři ale pod troskami stále nalézají i přeživší

Počet obětí zemětřesení, které zasáhlo jihovýchod Turecka a severozápad Sýrie minulý týden v pondělí, přesáhl 45 000. S odkazem na turecké ministerstvo vnitra agentura Reuters informovala o 39 672 mrtvých v Turecku. V Sýrii je hlášeno na 5800 obětí. I v pátek se podařilo záchranářům z trosek vyprostit živého muže.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domy se změnily v hromady ruin a prachu

Domy se změnily v hromady ruin a prachu | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Počet obětí v Turecku od čtvrtečního rána stoupl o další téměř tři a půl tisíce, zatímco syrská čísla se v posledních dnech příliš nemění. Šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths už o minulém víkendu uvedl, že počet mrtvých v obou zemích pravděpodobně přesáhne 50 000.

Záchranáři z Turecka se po jedenácti dnech vrátili zpět do Česka. Celkem vyprostili 78 mrtvých a dva živé

Číst článek

Podle tureckých médií pod troskami i deset dní po prvním silném otřesu o síle 7,8 stupně zůstávali přeživší. Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca oznámil, že po 261 hodinách od zemětřesení se podařilo vytáhnout živé dva muže z trosek nemocnice ve městě Antakya.

Z jiné budovy ve stejném městě se podařilo zachránit 260 hodin od otřesu dvanáctiletého chlapce. O poslední záchraně živého z trosek informovala v pátek agentura Anadolu, podle níž se v provincii Hatay podařilo po 278 hodinách vyprostit pětačtyřicetiletého muže.

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu televizi CNN Türk rovněž řekl, že se v zemi v důsledku zemětřesení zřítilo nebo bylo vážně poškozeno přibližně 82 000 budov.

Šance na záchranu jsou nižší v provincii Kahramanmara, kde v noci panují velmi nízké teploty, píše agentura AFP. Televize TRT ve čtvrtek informovala, že po 248 hodinách od zemětřesení vyprostili záchranáři v této provincii 17letou dívku. Večer z téhož regionu přišla informace o záchraně dvaačtyřicetileté ženy, která strávila pod troskami podle agentury Anadolu 257 hodin.

Takovéto případy jsou ale podle Reuters čím dál vzácnější a s umírající nadějí „doutná hněv“ mezi lidmi, co přišli o střechu nad hlavou. Mnozí teď přespávají ve stanech, mešitách, školách nebo v autech.

Mezinárodní pomoc

Do zasažených regionů míří mezinárodní pomoc, kterou se OSN snaží zvyšovat. Nejdříve vyhlásila sbírku s cílovou částkou 400 milionů dolarů (téměř devět miliard korun) na pomoc lidem v Sýrii, ve čtvrtek pak zveřejnila výzvu k poskytnutí miliardy dolarů Turecku.

OVĚŘOVNA: Může za zemětřesení v Turecku seizmická bomba z USA? ‚Nesmysl,‘ říkají odborníci

Číst článek

Do Sýrie odjelo do pátku přes 140 kamionů s humanitární pomocí OSN, uvedla agentura AP. Odborníci z Organizace OSN pro výživu a zemědělství spolupracují s Tureckem na zjišťování škod, které zemětřesení způsobilo zemědělské výrobě v obou zemích.

Při požáru v noci na pátek ve městě Konya zahynula sedmičlenná syrská rodina, která přežila zemětřesení a z postižené oblasti utekla, uvedla stanice Al-Džazíra. Rodina se uchýlila k dalším syrským uprchlíkům, kteří byli při požáru zraněni.

Zemětřesení postihlo v Turecku oblasti, kde žilo více než milion uprchlíků ze Sýrie. Ve středu, což byl první den, kdy to bylo možné, se zhruba 1800 Syřanů vrátilo z Turecka do vlasti. Španělský ministr pro migraci José Luis Escrivá oznámil, že jeho země převezme z Turecka 100 syrských uprchlíků, které zasáhlo zemětřesení.

V Turecku mezitím ukončují operace zahraniční záchranářské týmy, které do země minulý týden zamířily. Do Česka se v pátek vrátili i čeští záchranáři, kteří ze sutin v Turecku vyprostili 78 mrtvých a dva živé lidi. Do Turecka přicestovali jako jeden z prvních mezinárodních týmů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme