Z Chersonu je hlášena intenzivní střelba. Některá místa jsou bez dodávek elektřiny a vody

Z ukrajinského Chersonu a dalších míst oblasti byl v úterý hlášen částečný výpadek v dodávkách elektrického proudu a vody. S odvoláním na ruské agentury o tom informovala ruská služba BBC. Na sociálních sítích se objevily záběry, na nichž je vidět nad Chersonem dým a slyšet intenzivní střelba, píše BBC na anglickojazyčném webu s poznámkou, že není jasné, kdo střílel a co bylo zasaženo.

Cherson Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje pokračují také v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny

Boje na Ukrajině (ilustrační foto) | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

V Chersonu byly vypnuty semafory, zastaven provoz trolejbusů a nesvítí se v budovách, popsala BBC s odkazem na ruské agentury, které se odvolávají na okupační úřady a své zpravodaje ve městě.

Chersonu se ruské invazní jednotky zmocnily v prvních dnech invaze do země. Agentura TASS poznamenala, že ve městě zaznamenali výpadky elektrického proudu už minulý týden. Později odpoledne informovala, že se dodávky podařilo obnovit.

Ukrajinská armáda oznámila zahájení ofenzivy na jihu země. Přiznává to už i Rusko

Číst článek

O den dříve hlásily okupační úřady také výpadky v dodávkách elektřiny a vody v Nové Kachovce. Přičítaly je ukrajinskému ostřelování hráze místní vodní elektrárny, přes níž vede jeden z přechodů přes řeku Dněpr, připomíná BBC.

Ta v souvislosti se záběry, na nichž je slyšet střelba a vidět oblaka dýmu, podotkla, že Ukrajina informovala o útoku na ruské muniční sklady a vybavení v oblasti.

TASS už dříve během dne psal, že nad městem musela zasahovat protivzdušná obrana a v ulicích vypukla přestřelka s ukrajinskými průzkumníky.

Zpravodaj ruské agentury TASS v úterý odpoledne popsal, že v Chersonu jsou slyšet exploze a údajně pracuje ruská protivzdušná obrana. „Na nebi nejsou vidět stopy po raketách systémů protivzdušné obrany, ale jsou slyšet zvuky výbuchů,“ popsal korespondent agentury.

Kyjev uvedl, že ukrajinské síly na jihu země zničily „řadu muničních skladů“ a „všechny hlavní mosty“ přes Dněpr, které jsou důležité pro zásobování ruských vojáků. Ukrajinské jednotky podle Kyjeva svádějí s ruskými silami intenzivní boje téměř v celé okupované Chersonské oblasti.

O chystané ukrajinské protiofenzivě s cílem dobýt zpět jih země se hovoří už delší dobu. V pondělí přicházely ze země zprávy, které naznačovaly, že takový protiútok začíná. Připustilo ho i Rusko, které ovšem tvrdí, že ukrajinská armáda utrpěla značné ztráty. Okupační úřady informaci o protiofenzivě označily za podvrh. Podobné informace nelze v průběhu války potvrdit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinské úřady nechaly v nejnovějším kole bojů svět v nejistotě ohledně svých záměrů a varovaly před přílišným optimismem v konfliktu, který už dříve přinesl zvraty, poznamenala agentura AP.

Ukrajinský nezávislý vojenský analytik Oleh Ždanov jí řekl, že o efektivitě ukrajinských akcí bude možné hovořit až po dobytí velkých měst. Ukrajinské síly v minulosti podle něj několikrát prolomily v Chersonské oblasti první a druhou linii ruské obrany, „ale nepřineslo to výsledky“.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Přístavní město Cherson je důležitým hospodářským centrem a prvním velkým městem, které padlo do ruských rukou po začátku invaze. Jeho význam je dán blízkostí k Černému moři, je také vzdálen jen asi sto kilometrů od Krymu, poznamenala BBC, podle níž Cherson slouží jako most mezi Ruskem okupovaným poloostrovem a zbytkem Ukrajiny.

V posledních týdnech se město stalo v konfliktu klíčovým, podotkla stanice. Podle jejího bezpečnostního korespondenta Franka Gardnera bude znovuzískání kontroly nad Chersonem pro Ukrajinu obrovský úkol. Rusko mělo řadu měsíců na to, aby se v něm usadilo a připravilo na protiútoky.

Ukrajinci podle něj od začátku ruské invaze téměř vždy vedli obranné boje a s ofenzivními operacemi nemají mnoho zkušeností. Ofenziva vyžaduje jiné dovednosti a početní převahu v munici i personálu, píše BBC.

Rusku se podařilo dobýt města, jako je Mariupol, protože jeho armáda je neváhá proměnit v ruiny masivní dělostřeleckou palbou, poznamenal Gardner. Ukrajina si podle něj naopak nepřeje významné město zdevastovat. Na druhou stranu jí pomáhají dodávky zbraní dlouhého doletu ze Západu, které jí umožňují odříznout ruské zásobovací trasy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme