Podmínkou Ukrajiny pro uzavření mírové dohody je stažení ruských vojsk

Podmínkou uzavření mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem je stažení ruských vojsk na pozice z 23. února, tedy před útokem na Ukrajinu, uvedl ve středu vedoucí ukrajinské delegace na rozhovorech s Ruskem Davyd Arachamija podle agentury Unian. Kreml ve středu na ukrajinské návrhy, předložené v úterý v Istanbulu, zareagoval zdrženlivě.

Aktualizováno Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Medinskij po rusko-ukrajinských hovorech

Vladimir Medinskij po rusko-ukrajinských hovorech | Zdroj: Reuters

Naopak vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij podle ruských tiskových agentur v televizi prohlásil, že splnění ukrajinských závazků, zakotvených v úterních návrzích, by odstranilo nebezpečí, že se Ukrajina stane nástupištěm Severoatlantické aliance.

„Ukrajinská strana včera (v úterý) poprvé zakotvila - a to písemně - svou připravenost splnit řadu nejdůležitějších podmínek, abychom v budoucnu mohli budovat normální vztahy dobrého sousedství,“ řekl ruský vyjednávač podle agentury TASS.

Rusko podle Blinkena svými kroky klame a chce odvést pozornost. USA pokrok v jednáních nevidí

Číst článek

„Ukrajina vyjádřila připravenost splnit zásadní požadavky, na kterých Rusko v posledních letech trvalo. Pokud tyto závazky budou splněny, pak hrozba vytvoření nástupiště NATO na ukrajinském území bude odstraněna,“ ujistil podle agentury Interfax.

„Až dospějeme k předpokládanému podepsání dohody či k okamžiku, kdy o tom budeme vážně uvažovat, budou muset (ruské jednotky) prostě úplně odejít. Pak si sedneme, abychom ji podepsali, schválili či parafovali,“ uvedl v novinovém rozhovoru Arachamija, předseda poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa, který v Istanbulu vystupoval jako protějšek vedoucího ruské delegace Vladimira Medinského.

Stažení ruské armády

Stažení ruských sil na pozice před invazí požadoval v nedělním rozhovoru s ruskými novináři i prezident Volodymyr Zelenskyj. Splnění ukrajinské podmínky by vyžadovalo, aby se ruská vojska stáhla z Chersonu a přilehlé oblasti na jihu Ukrajiny, což je dosud jediné větší dobyté území, a také se zřekla pozemního spojení s anektovaným Krymem.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve středu oznámil, že Moskva při vyjednávání s Ukrajinou zatím nezaznamenala žádný větší průlom. „Je pozitivní, že ukrajinská strana konečně na papír sepsala a formulovala konkrétní návrhy. To se dosud nepodařilo,“ řekl novinářům Peskov. „Co se ostatního týče, stále nemůžeme hovořit o něčem slibném, nějakých průlomech - čeká nás ještě velmi dlouhá cesta,“ dodal.

Delegace Moskvy a Kyjeva usedly v úterý k dalšímu kolu vyjednávání v Istanbulu. Ukrajina podle svých vyjednavačů podala Rusku návrh na cestu k neutralitě, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk. Rusko naopak po ukončení hovorů oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. To se ale podle ukrajinské strany dosud nestalo; Černihiv čelil dalšímu ostřelování a v noci z úterý na středu se bojovalo i v okolí Kyjeva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme